| thekiller321 a întrebat:

am un stik pe care am boot-at un windows, il foloseam la masina de obicei pentru muzica, problema este ca eu l-am formatat dar masina nu il mai recunoaste( format FAT32), l-am formatat si din comand prompt, dar la fel masina nu il recunoaste, stiti o solutie de a putea repara usb-ul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca, nu orice formatare se poate citi de orice cititor.
Cititoarele mai vechi din maini recunosc doar formatul FAT de baza (pana la 2Gb), nu si FAT32.
De asemenea, nici stick-urile partitionate nu sunt recunoscute de acei cititori.

In acest caz, ai o singura optiune: formatezi stick-ul pe FAT (FAT16) si se va vedea de 2Gb, restul fiind inaccesibile de pe cititorul masinii.
Daca vrei sa fie bootabil (de exemplu pentru kit de windows), formatarea va trebui sa fie iarasi FAT32, sa incapa kit-ul.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca nu ma insel, odata facut stick-ul bootabil, este permanent destinat instalarii acelui SO (se poate sa gresesc).

| thekiller321 explică (pentru LPCTSTR):

Chestia ciudata este, ca nu e prima data cand il boot-ez l-am mai boot-at si mergea, acum dintr-o data nu mai merge, de la player nu e problema, ca am incercat si la cealalta masina

| LPCTSTR a răspuns (pentru thekiller321):

Ai incercat sa il reformatezi cu o alta aplicatie in afara de programul de reformatare al Windows?

| thekiller321 explică (pentru LPCTSTR):

Cu 2 programe am incercat, dar deageaba.