| Devylgreen a întrebat:

Am un telefon Samsung Galaxi Trend Lite ( s7392) si ruleaza din ce in ce mai greu, chiar daca il reformatez tot greu se misca. Ce as putea face sa mearga totusi mai bine ca inainte?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Instaleaza google now launcher, ala este mai rapid si are nevoie de mai putin RAM decat launcherul de Samsung, incearca sa-ti iei un telefon mai performant, de recomandat unul ce are macar 2 gb RAM, cu cat ai mai mult RAM cu atat iti va 'trai' telefonul mai mult, adica va face fata la aplicatii mai mult timp, 1 gb RAM a inceput sa fie cam la limita in ziua de azi si tu ai 512Mb, aplicatiile se updateaza pe timp ce trece si au functii mai multe si au nevoie de mai multe resurse, incearca sa nu folosesti aplicatia de Facebook sau messenger, foloseste Facebook direct din browserul telefonului, aplicatiile astea 2 raman pornite in fundal si-ti ocupa din RAM ceea ce face ca telefonul sa se miste mai greu, cu cat ai RAM-ul mai plin, indiferent de cat RAM ai, cu atat se misca mai greu. pe langa asta si procesorul este putin cam slabut...
Incearca sa ai cat mai putine aplicatii inutile in telefon si sa instalezi google now launcher, daca ai mod de economisire de energie care iti incetineste procesorul pentru a tine bateria mai mult dezactiveaza-l cand ai nevoie de performanta!

| Devylgreen explică (pentru RB26DETT):

Multumesc foarte mult, chiar m-a ajutat foarte mult happy.

| RB26DETT a răspuns (pentru Devylgreen):

Cu mare placere, ma bucur sa aud asta, sa ai o zi buna!