| David_Secareanu_1978 a întrebat:

Am un Tv 4k luat in urma cu 2 ani, si de cateva zile am observat ca un pixel din dreapta jos este alb, orice imagine ar fi pe ecran. Credeti ca se va repara de la sine intr-o perioada de timp? In caz constrar, pot face eu ceva, fara sa il duc la reparat?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti.
Stai mai departe de ecran, uite-te la un program bun, eventual fara ochelari.
Sigur nu vei fi deranjat de acel pixel mort... happy

Pixeli morti se pot elimina doar prin schimbarea intregului ecran, foarte costisitor.
O solutie ar fi sa desenezi un mic punctulet cu un marker de culoare albastru sau verde, care sa atenueze lumina "stridenta", deranjanta.

| David_Secareanu_1978 explică (pentru Bula):

Ideea este ca eu am un Ps4 conectat la tv pe care ma joc des. Totusi, nu este o posibilitate ca poxelul sa fie doar blocat, sau macar garantia inca valabila sa rezolve cumva problema?

| Bula a răspuns (pentru David_Secareanu_1978):

Daca garantia este inca valabila, atunci du-l repede inapoi, sa depui inainte de expirare.

| bystefu a răspuns:

NU! Acela este un pixel mort si asa va ramane.Nu ai ce sa-i faci decat sa-l duci la garantie sau la un centru specializat