| XxXFBIXxX a întrebat:

.. Ao problema. Vroiam sa ma joc un joc pe telefon si imi spunea ca, cardul(micro SD) este plin. am verificat si mai are jumatate din cat ocupa el si am gasit undeva unde sa dau sa salveze datele pe card. Problema e ca imi scrie "nu s-a gasit nici un fisier certificat pe cardul SD" si nu stiu cum sa fac sa imi dee voie. Va rog mult ajutati-ma, dau funda si vot! Detin Samsung Galaxy Young S6310.

Răspuns Câştigător
| Anticarul a răspuns:

M-am documentat un pic mai adanc, si tu esti unul dintre multi altii cu aceeasi problema. Cauzata din cauza jocului. Problema este ca v-a trebui sa faci este un pic mai adanc in fisierele sitemului. Trebuie sa stergi fisierul "/sdcard/. ngmoco/02139a44ef05d32036c2e3d5a565f6b3"
Dar poti face asta decat cu un file browser precum ES File Explorer (este free pe net)
Fisierul care trebuie sters, va fi ascuns si trebuie sa il faci vizibil prin ES File Explorer in meniul Settings->Display Settings->Show hidden files.
si dabia atunci vei putea sterge acel fisier care iti da eroarea.
Dar, acolo o sa gasesti mai multe fisiere cu cifre in denumire (in functie de cate aplicatii ai instalat si dezinstalat pe telefon). Problema apare din cauza aplicatiilor care nu sterg toate fisierele din telefon la dezinstalare. Si ele raman acolo. Poti sa le stergi si pe restul daca vrei, dar mai poti avea si unele active, adica jocuri instalate care le folosesc. Problema este ca nu stii care este activ si care nu(cert este ca ele ocupa si spatiu si creaza erori de genul pentru ca alte aplicatii care le instalezi, majoritatea o sa foloseasca aceleasi foldere, si asa se produce eroarea)Intelegi? Spor la treaba, Intainte sa te apuci, asigurate ca intelegi ce ai de facut, sa nu te trezesti ca oaia in telefon si sa faci si alte bube. Daca mai ai intrebari ori nelamuriri la modul de operare, intreaba-ma. Daca faci pasii corecti, o sa iti mearga.

18 răspunsuri:
| vladionut94 a răspuns:

Iti dau un sfat arunca telefonul la gunoi si cumparat un telefon premium Samsung ca si mine si o sa vezi ca diferentele fac totul happy

| Anticarul a răspuns:

Verifica memoria disponibila din telefon. Si daca este plina, muta pe card si incearca iar sa pornesti jocul. zi-mi daca a mers, daca nu mai am si alte solutii happy

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

Nu a mers. am spatiu in telefon 1GB si nu ocupa jocul atat, nici macar nu incerca sa se descarce. ce sa fac cu certificatul ala ca sa imi dee voie?

| Anticarul a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

Nu pot sa iti sugerez decat sa formatezi cardul de memorie, in situatia asta. Oricum aceea eroare nu ar trebui sa ti-o dea la card, pentru ca aplicatiile se instaleaza pe telefon in sistemul de operare, altfel nu ar putea rula aplicatia. Pe card se stocheaza doar datele aplicatiei/jocului respectiv. Deci eroarea de certificat trebuia sa fie pe telefon, nici decum pe card. Concluzia: formateaza cardul (dar din pacate nu imi pot asuma nici o vina ulterior pentru eventualele posibile consecinte).

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

NU e o problema sa formatez cardul, dar care sunt sansele sa mearga?

| Anticarul a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

Nici asta nu iti pot spune, nu am telefonul in fata, nu stiu ce ai instalat pe el, etc. Incearca mai intai sa dezinstalezi aplicatia de la care iti da eroarea, si sa o instalezi din nou. (Doar la aplicatia aia iti da eroare?)

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

Doar la acea aplicatie imi da eroare si am si formatat cardul acuma sa vad daca e din cauza acestuia si tot la fel scrie... SD card is full or not accesible straight face nu stiu ce sa mai fac. daca iti dau web si sa fac pe telefon ai putea sa ma ajuti?

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

Acuma incerc aceasta varianta, am descarcat aplicatie si i-am dat sa caute acel fisier si de 3 min tot cauta. astept pana termina cautarea, sper sa gaseasca acel fisier ascuns. happy

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

Nu am reusit sa fac nimic. Programul tot nu gaseste fisierul si am setat acela cu fisierele ascunse

| Anticarul a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

Cauta in card fisierul. ngmoco

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

L-am gasit. Si acuma?

| Anticarul a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

Bun, in el, mai sunt si alte fisiere? daca da, cate? si spune-mi daca toate au denumiri compuse in formatul asta: 02139a44ef05d32036c2e3d5a565f6b3

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

Mai este un folder ''Content'' si fisiere de gen: watch-bdb2a7783 sau buildtime-bdb2a7283...

| Anticarul a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

Scoate tot folderul. ngmoco din card cu CUT. Sa nu il stergi, Poate o sa fie nevoie sa il pui la loc. Salveazal undeva in calculator. Incearca sa pornesti aplicatia fara acel fisier. ngmoco, si vezi daca merge.

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

Tot nu merge. Am incercat asa cum ai spus acuma sad straight face

| Anticarul a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

Atunci aici mise termina resursele din pacate. Pune foldeul la loc si te-ai intors de unde ai plecat. Poate stie cineva mai mult decat atat sa te ajute. sorry

| XxXFBIXxX explică (pentru Anticarul):

Ok, imi pare tare rau ca nu am gasit solutia, era un joc super fain si nu doar acesta, poate voi mai avea astfel de prbleme sad iti multumesc mult pentru timpul acordat si ajutorul tau. Raman dator

| Anticarul a răspuns (pentru Anticarul):

Spune-mi cum se numeste jocul care ti-a dat eroarea, sa mai aprofundez un pic.

| Anticarul a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

M-am documentat un pic mai adanc, si tu esti unul dintre multi altii cu aceeasi problema. Cauzata din cauza jocului. Problema este ca v-a trebui sa faci este un pic mai adanc in fisierele sitemului. Trebuie sa stergi fisierul "/sdcard/. ngmoco/02139a44ef05d32036c2e3d5a565f6b3"
Dar poti face asta decat cu un file browser precum ES File Explorer (este free pe net)
Fisierul care trebuie sters, va fi ascuns si trebuie sa il faci vizibil prin ES File Explorer in meniul Settings->Display Settings->Show hidden files.
si dabia atunci vei putea sterge acel fisier care iti da eroarea.
Dar, acolo o sa gasesti mai multe fisiere cu cifre in denumire (in functie de cate aplicatii ai instalat si dezinstalat pe telefon). Problema apare din cauza aplicatiilor care nu sterg toate fisierele din telefon la dezinstalare. Si ele raman acolo. Poti sa le stergi si pe restul daca vrei, dar mai poti avea si unele active, adica jocuri instalate care le folosesc. Problema este ca nu stii care este activ si care nu(cert este ca ele ocupa si spatiu si creaza erori de genul pentru ca alte aplicatii care le instalezi, majoritatea o sa foloseasca aceleasi foldere, si asa se produce eroarea)Intelegi? Spor la treaba, Intainte sa te apuci, asigurate ca intelegi ce ai de facut, sa nu te trezesti ca oaia in telefon si sa faci si alte bube. Daca mai ai intrebari ori nelamuriri la modul de operare, intreaba-ma. Daca faci pasii corecti, o sa iti mearga.