| calian a întrebat:

as avea o intrebare in legatura cu calculatorul meu, nu prea ma pricep la IT si nu stiu ce placa video sa-mi iau si ce Windows sa imi pun, va dau cateva informatii chiar daca nu prea sunt complete ca sa zic asa :

Ram: 4gb

Unitatea centrala e de la EXPRIMO

Placa video: hmm nu stiu cum se cheama dar are maxim intre 250-600 mb(sau cum se spune)

Si as dori sa-mi instalez Windows 7 si chiar nu stiu ce placa sa-mi iau sa fie compatibila, doresc sa mentionez ca, calculatoul are 7 ani sau mai mult si as dori o placa video neaparat de la Nividia de peferat Gforce

Doresc sa mai mentionez ca ma intereseaza sa imi mearga f bine minecraft si alte jocuri gen batllefield3, NFS etc (jocuri mai noi)

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Daca investesti intr-un pc e mai ok sa iti iei toate componentele noi..adica daca il ai de 7 ani sigur ai 4 gb ddr1 cu care nu o sa iti mearga jocurile noi..plca de baza nu o sa iti suporte placa video de ultima generatie si pot continua..in momentul de fata cu 1500 de lei poti sa iti faci o unitate destul de buna pentru gaming.un procesor I5 cu placa de baza compatibila gigabyte de preferinta(calitate pret OK) o placa video undeva la 500 de lei si avem 1200 pana acum..de restul iei memorie RAM de 300 de lei poti sa iti iei 8 GB RAM..chiar daca ti-as recomanda si un hardisk nou de preferinta sa fie de 7200 RPM sau SSD de 120 de gb poti refolosi si hardiskul vechi, de asemenea carcasa, dvd-rw si sursa(cu conditia sa fie de cel putin 400W)cu o sursa nou si hdd de 500 gb 7200 RPM te va ajunge 1900 lei.

| calian explică (pentru vatco):

Vatco multumesc oricum pentru raspuns ma descurc eu macar acum o sa-mi fac o idee Ms mult pentru ajutor!

11 răspunsuri:
| ionuutzuu a răspuns:

Conteaza daca ai pci sau agp, dat fiind ca pc'ul are 7 ani nu ai o sursa tzapana asa ca nu poti lua cine stie ce placa video. eu recomand sa mergi pe ati deoarece au pretul mai mic si tu nu ai nevoie de cuda si physx

| calian explică (pentru ionuutzuu):

Ionutzuu poti sa fi mai,, fluent" in legatura cu datele : (ati cuda physx pci agp) deoarece nu ma pricep la acesti termeni si nu stiu ce inseamna asa ca te rog explica-mi ce inseamna

| horia2012 a răspuns:

Descarca programul asta gratis:
http://www.piriform.com/speccy/download
il instalezi, deschizi, astepti putin si o sa-ti spuna tot ce vrei despre calculator. Te duci in stanga si scrii la toate dupa cum iti spun:
CPU
cores
name
package
specification
MOTHERBOARD
Manufacturer
Model
Chipset Vendor
RAM
Memory Slot:
Total memory slots
Used memory slots
Memory
Type
Size
Channels

| calian explică (pentru horia2012):

Vai mai nu imi trebuie cine stie ce jocuri vreau doar sa imi mearga bine minecraft atata si inplus o sami reinstalez windowsu si o sami reformatez calc deci eu vreau doa sa stiu daca cerintele din calc meu + Windows 7 + eventual placa noua o sa- mi faca sa mearga minecraft! deoarece cu windows Xp merge laguit foarte laguitt

| horia2012 a răspuns (pentru calian):

Datele pe care ti le-am cerut sunt putine si in 10-15 min. le obtii din program. Avand un calculator vechi, nimeni nu poata sa-ti spuna ce placa video iti trebuie, si daca W7 o sa mearga bine sau nu. Dovada, ca nu ti-a spus nimeni din cei care au raspuns ce ai nevoie. Toate sunt legate intre ele, procesor, memorie RAM. Are 7ani. Daca placa de baza nu suporta placa video PCI-I Expres, ci numai VGA? Daca nu poti schimba memoria pentru e merge bine W7? Daca vrei sa-ti raspund, completeaza datele pe care ti le-am cerut. Nu faci decat sa te duci pe fiecare in parte si sa scrii pe hartie ce apare pe ecran. Daca vrei. Daca nu, nu. E ok. Performantele (cerintele) calculatorului le obtii cu programul pe care ti l-am dat.

| Lynnfield a răspuns:

Dacă ţie Windows Xp îţi merge greu, vrei să schimbi placa video şi să îl faci calculator pentru jocuri, nu se poate oricare ar fi cea mai scumpă placă video ce se poate instala pe el.

| BzoneELC a răspuns:

Windows XP

| calian explică (pentru BzoneELC):

Am deja Windows Xp si am zis ca imi iau Windows7 deoarece cu Xp imi merge foarte foarte greu

| BzoneELC a răspuns (pentru calian):

O sa-ti mearga si cu Windows 7 foarte greu mai fa-ti curat in PC

Gen defragmentari iti spun eu o sa-ti mearga mai bine!

| pyty12 a răspuns:

Pai ai calculatorul de 7 ani deci cred ca-ti trebuie o placa agp si sa aiba 1 gb si ce prcesor ai?