| lary67boy a întrebat:

as dori sa imi achizitionez un laptop si am un buget de 2000 de lei...ce mi-ati recomanda? vreau un laptop cate de cat decent. funda

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu recomand asa, cu un mic efort financiar: http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/
Gpu gt740m;
cpu i3 3rd gen;
si e cam maximul in ~2000

| iuddavali a răspuns:

Mai bun decat http://iuddavali.kwebserv.info/......furbished/ nu cred sa gasesti

| al3xander a răspuns:

Pai ti l-as recomanda pe asta http://www.emag.ro/......DD2BJBBBM/

| ITMania a răspuns:

Best-buy la banii tai:
http://bit.ly/15Ynp99

Procesor dual-core cu Hyper Threading, se comporta ca un Quad-Core, o placa video buna, ce iti permite sa te joci orice joc cu detalii medium-high, alaturi de un HDD de 1TB si o constructie buna.

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Link Profitshare, Jenant. i3 cu doua generatii in urma, hard la 5400 rpm si o placa video care bate spre lower mid-end, cel mai probabil memoria video fiind GDDR3.
@lary,tata, daca vrei (si) un laptop pe care sa mai vezi un film sau sa mai joci un CS cu prietenii cind pleci eu-stiu-pe-unde, go for it. La pretul lui, Lenovo-ul asta e destul de OK (oricum, ia si cauta pe price.ro, la pcfun NU e cea mai buna oferta de pret), dar sa nu iei SUB NICI O FORMA un laptop ca si sistem unic de gaming/uz zilnic. Uite, eu acum scriu de pe un ASUS K70AB de prin 2009, un laptop cu review-uri a naibii de negative pe net si cu tone de probleme. Eu nu am avut nici o problema, chiar am jucat si Call of Duty Black Ops pe el pina l-am terminat, ca imi facea nazuri pe desktop. In alta ordine de idei, dupa aproape 4 ani de cind l-am luat, are mai putin de 600 de ore de utilizare si probabil ca o sa ma mai tina inca vreo 3-4 ani pe putin. Daca l-as fi folosit zi de zi, inclusiv pentru jocuri, cu siguranta ca imi crapa de mult. La 2000 RON, iti poti cumpara un laptop Dell din clasa business de prin maxim 2011, iar calitatea constructiei si durabilitatea in timp sint cu mult peste tot ce vei gasi nou pina in 5-6000 RON. Cu garantie, refurbished, probabil cu maxim citeva sute de ore de functionare la activ. Daca vrei sistem de gaming, cu 2000 RON iti faci un sistem care bate la poponeata orice laptop in acelasi buget, asta ca sa nu mai mentionez posibilitatile de upgrade si costurile pe termen lung.

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Te invit sa gasesti un laptop mai echilibrat si mai performant, cu i3 generatia a 4`a, HDD la 7200RPM si placa video GDDR5. Chiar te rog sa vad ce poti oferi in 2000 lei, ca ceva mai bun ca ala nu ai.

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Vezi recomandarea lui serverconfig. Cind iei un laptop pentru uz frecvent, "echilibrat" si "performant" sint fix ultimele chestii la care te uiti daca bugetul este limitat. Nu de alta, dar te bucuri acum ca ti-ai luat superlaptopul lu' dumnezo' si peste 6 luni plingi ca n-ai bani sa iei alta baterie, iar peste inca un an, bocesti ca nu ai bani de schimbat placa de baza sau ca ti s-au rupt balamalele la monitor si asta e un defect pe care oricum nu ti-l acopera garantia.
P.S. Cunosc o gramada de cazuri in care indivizii si-au luat laptop ca asa li se parea lor trendy, unii in ciuda sfaturilor mele, ca dupa citeva luni sa imi dea dreptate.

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta este alta poveste.
Nu compari un laptop entry level cu seria business a unui productor.
Dar pe Dell`ul ala mare lucru nu mai faci, ok pentru filme si office, in niciun caz jocuri, ceea ce banuies ca se va dori de la laptopul asta.

Bugetul e mic, nu le poate avea pe toate.
Cat despre probleme dupa 6 luni,nu generaliza. Pot aparea sau nu, atat pe laptopuri slabe cat si pe varfuri de gama, cum iti este norocul. Desigur, sansele sa pice ceva sunt mai mari la cele ieftine, dar banuiesc ca nu se asteapta la un tanc in banii astia.

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Daca e sa stam oleaca strimb si sa judecam drept, in bugetul asta iei un PlayStation 4 si ai pus capac la toata povestea. Buba in cazul de fata e bugetul, doar ca la noi multi habar n-au ca buget mic, laptop si jocuri nu au ce cauta in aceeasi fraza. Problemele cu bateria apar aproape intotdeauna daca se intimpla sa lasi bateria intr-un laptop nefolosit citeva zile/saptamini uneori, chestie care nu e specificata mai nicaieri de catre producatori.
P.S. Vrei gaming mobil, iti iei un Schenker. Ai vazut ce misto pot sa fie draciile alea? Si chiar facute in Germania, nu in Papua Noua Guinee. Eu personal am auzit de ei abia cind am scris de ei prima oara, ca pe linga alte chestii sint editor la Notebookcheck in ultima vreme.

| 4n0NlmUs a răspuns:

Pentru ce vrei, gaming, video, filme, net sau ce?

| serverconfig a răspuns:

Salut. Daca te intereseaza un laptop refurbished, atunci iti recomand modelul de mai jos. Ai 3 ani garantie, Windows 7 cu licenta si geanta cadou :

http://www.serverconfig.ro/......hz-6761117