| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi fac un calculator pentru gaming si pana acum m-am decis asupra urmatoarei configuratii:
Carcasa Floston WINNER+sursa 500W
HDD Seagate 1TB Barracuda SATA3 64MB 7200rpm ST1000DM003
Memorie Corsair 8GB 1600MHz CL10 Vengeance CMZ8GX3M1A1600C10
Placa de baza Gigabyte H61MA-D3V socket LGA1155 240.83
Placa video Palit nVidia GTX650 1GB DDR5 128bit NE5X65001301F
Procesor INTEL Core i5-3350P 3.1GHz
1.Sunt compatibile aceste componente?
2.Vor merge jocurile pe high/ultra?

Răspuns Câştigător
| GrizzlyRO a răspuns:

De ce nu optezi pentru un procesor AMD Phenom X6? Este ceva mai ieftin decat un Intel sau daca tot esti pornit pe Intel, ia un i7. Compatibile sunt dpdv tehnic, nVidia se impaca foarte bine cu Intelu deci o configuratie destul de ok.
Have fun la jocuri!

6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Cred ca sunt compatibile toate, jocurile iti vor merge pe high/ultra/mega/super.
Succes!

| HeliosMetal a răspuns:

Astea sunt standarde inalte, mai mult ca sigur o sa mearga orice fel de joc.

| suffarstar a răspuns:

Mda....mai bine iei un amd x 6 decat Intel(emai bun pentru gaming)La prima vedere piesele sunt compatibile dar trebuie sa ti cont de socket(cel mai bine e sa iei o placa cu tot cu procesor )Daca piesele tale fac conflict? De ex intre procesor si placa video? O placa video ti-as sugera pe ATI de 2gb 128 biti(rupe tot)Cel mai bine te duci la un magazin le zici la aia ce preferinte ai si te ajuta ei si iti fac un calculator complet.Trebuie sa tii cont si de carcasa, cum e gandita, ce ventiloatoare pui care sa scoata aer, care sa bage aer.Bafta!

| Tomas111 a răspuns (pentru suffarstar):

Ce placa video ATI de 2 Gb?

| suffarstar a răspuns (pentru Tomas111):

Ce spui de asta? http://www.emag.ro/......EV8DKBBBM/

| taken a răspuns:

Placa de baza suporta memorii RAM cu urmatoarele frecvente : 800, 1066, 1333.
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4089#sp