| Gabi16 a întrebat:

as dori sa stiu parerea voastra care dinte aceste 2 pc-uri vi se pare mai bun pentru gaming?(in special pentru jocul StarCraft 2) : primul se prezinta in felul urmator : http://www.altex.ro/......3-free-dos

Acesta este al doilea : http://www.altex.ro/......ddr3-linux

astept parerea voastra, multumesc!

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sistemele alea arata destul de rau, ca mai toate sistemele gata asamblate. Nu vrei o configuratie cu asamblare?

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Mie unul mi se par chiar foarte bune la pretul asta, procesor bun, placa video buna, rami buni, nu inteleg la ce te referi destul de rau? m-am uitat la mai multe pareri si majoritatea recomanda unul dintre aceste 2 pc-uri

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Da, majroitatea au vazut un pc in vaita lor si atat(vezi ca spre exemplu e TPU exista un "rank".Mai bine sa ai o parere care nu o sa iti placa si corecta decat 100 false... Plus ca toate comentariile d ela site-uri gen altex, le pune oricine. Poti sa stii tu tot, sau nimic si sa lauzi un sistem, ca acolo esti egal.
Placile alea sunt slabe pentru gaming. Alea de fapt nici NU sunt palci de gaming, alea sunt palci video pentru multimedia...
Starcraft ofera avantaj pe placile video nVIDIA(si nu pe radeon). Oricum 6570 e cam tot pe acolo cu gt 630...
Procesoul din configuratiile alea e pe stocket 1155, adica din 2012. Daca nu iei cand e nou ceva actual, e de rau din punctul meu de vedere.
Eu recomand sa iei pe piese, asa ceva: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/823469/
Ai garantie pe componente(si in general ai d la 2 ani inn sus, nu fix 2 ani ca la altex sau alte magazine. Spre exemplu, la ram aig arantie 5 ani, la sursa 2 ani, hdd-2, gpu 3 ani, cpu 3 ani, placa de baza 3 ani ) Ai inteles sper ce am vrut sa zic.
De asemenea, in configuartie e un cpu i3 cu socket 1150(lnsat in 2013) si mai performant fata de cele de la altex. Iar marele plus, fata de orice sistem gata asamblat de la magazine gen ALtex, Domo etc, la gaming, chiar e gaming, e o placa video serioasa, nu placi multimedia. Vezi ca la pcgarage, poti adauga si asmablarea cand dai comanda(inca 50 lei) si vine acasa ca un sistem gata asamblat, precum cele de la Altex(probabil de asta nu vrei pe componente).
Pe final: banii tai, tu cumperi ce vrei, eu doar ti-am aratat ceva "diferente"...

| Mihai1810 a răspuns:

Pentru gaming e mai bun primul

| ShdDidutz a răspuns:

Primul e mai potrivit pentru Gaming. Sper ca am fost de ajutor. Funda?

| PLAYERZ a răspuns:

Clar ca este primul dar nici al doilea nu e de neglijat, important este sa respecte system request-urile jocurilor, eu am starcraft 2 si imi merge bine cu o placa nVIDIA geforce 820 m foarte bine si cu iun procesor de 2, 3 ghz.Bafta oricum!