| Gabi16 a întrebat:

vreau sa imi cumpar o unitate pc pentru gaming(mai precis pentru jocul starcraft 2), am aici 2 variante si as vrea sa stiu parerea voastra care ar fi mai bun, unul e i3, unul e i5, am auzit ca sunt i3 care bat i5, jocul starcraft 2 necesita un procesor foarte bun pentru ca sunt batalii mari si necesita pc f bun, si as vrea sa stiu daca unul dintre aceste 2 care ar fi mai bun si daca sunt bune si ar face fata la orice joc. Rezolutia mea la monitor este de 1280x1024 nu stiu daca are vreo legatura dar am zis ca va spun si asta, si as mai vrea sa stiu dc i5 are 3, 1GHZ si i3 are mai multi GHZ si anume 3, 4GHZ, nu ar trebui sa fie invers? Prima varianta : http://www.altex.ro/......3-free-dos

A 2 varianta : http://www.altex.ro/......curi-cadou Multumesc astept pareri

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pe scurt.Nici unul.Ambele sunt complet aiurea echilibrate hardware.nici unul din cele două sisteme nu este în dual channel, nu se cunoaște calitatea sursei de alimentare, nu se știe calitatea hard discului și ce placa de baza au.Pot sa îti ia ochii cu hard discul de 1 Tb daca acesta îi Samsung sau Toshiba, precum și daca ai în el o sursă de alimentare Deluxe, la care se adaugă faptul că prețul este destul de mare.
Eu în locul tău aș face un sistem din piese ceva de genul:
Placă de bază
http://www.vexio.ro/......a55_P43082
Procesor
http://www.vexio.ro/procesor-amd-a8-x4-6600k-socket-fm2-3.9ghz-100w_P55027
Placă video
http://www.vexio.ro/......dmi_P48745
Hard disc
http://www.vexio.ro/......rpm_P62637
RAM
http://www.vexio.ro/memorie-corsair-ddr3-8gb-1333mhz-kit-2x4gb_P25428
Optic
http://www.vexio.ro/......ail_P61939
Carcasă
http://www.vexio.ro/carcasa-spire-oem1071b-middle-tower-atx-neagra_P51153
Alimentare(PSU)
http://www.vexio.ro/sursa-spire-jewel-550w-atx12v-v1.3_P62437

Totoal cam 2200 cu tot cu transport.
Sustemul va sosii acas a la tine în 24 de ore de la procesarea comenzii prinn curierat rapid.Eu zic ca este mult mai ok fața de Altex-urile alea făcute numai p post de marfă nu și calitate/preț.
Succes

| Gabi16 explică (pentru DeyCj):

Da eu inteleg ce spui tu, dar am comparat procesorul care mi l-ai recomandat tu, si i5-ul e mai bun fata de ce mi-ai dat tu... uite dovada: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-3350P-vs-AMD-A8-6600K,plus ca mai toti pro gamerii au Intel, nu am vazut pe nimeni care sa aiba Amd, plus de asta eu fac proba in altex, vad cu ochii mei ce cumpar si il testez.Deci...

| DeyCj a răspuns (pentru Gabi16):

Că toți cred că dacă scrie Intel pe calculatorul lor este mult mai bun decât un AMD, real este istorie și actualmente aberație.Nu numai procesorul e baza ci ci mai ales la gamming GPU-ul, placa de bază și PSu sunt baza. Poti avea un i7 la 3, 9 gz daca ai un GPu DDr 3 pe 64 de biți, ca cpu-ul va rămâne latent, adica nu va avea de lucru, ceea ce nu este deloc bine
Ceea ce ți-am recomandat are un potențial mult peste Intel-ul ăla i5.
La produsele low end Intel plătești eticheta și apoi calitatea, dar românu nu știe asta și pică în capcana Intel.
Ceea ce ți-am zis sunt chestii care se întâmplă în practică și realitate nu în viziunea Altex care are doar intres să vândă, sau la prietenii tăi la care probabil li se pare normal să li se deschidă un joc în 10 secunde, și să crape când li lumea mai dragă, sub mirajul flas că îi furat etc, real Nu este normal așa ceva.
Procesorul ce îl are sistemul recomandat de mine se ține destul de bine cu Intel-ul, deși da este ușor mai slăbuț, la care se adaugă faptul ca este echilibat hardwre cum trebuie, adică sistemul va funcționa eficient nu cu componente latente cea ce este baza oricărui sistem de calcul, mai ales a unui gaming station unde sunt cât de cât pretenții apropiate de workstation-uri(sigur habar nu ai ce îi ăla), plus că ai o placă, de bază, adică upgradabil-ă cu costuri mici ceea ce la cele de la Altex precis nu ai(de regula nu suporta mai mult de 8-16 Gb ram, pe când a mea suporta 64, și CPU cu 8 nuclee de 4 Gz)
Ce înseamnă ram în dual channel
Ei aici e o diferență de viteză a sistemului, de ceea ce ai nevoie în gamming, în special. Daca ai ram în dual channel sistemul va fi mai rapid, versus single channel cum îi cele de la Altex, unde se va observa că sistemul se va mișca mai încet, adică aplicațiile se vor deschide mei lent, etc, din cauza asta.
Sistemul recomandat ste în trezent la 4 gammeri și toti sunt mulțumiți de cum se comporta în jocuri.crezi ca aiurea ți l-am recomandat?
Oricum nu ești profesionist ca să apelezi la Intel, dar românii nu știu asta și cred că Intel-ul e cel mai tare.Greșit.Arunca o privire la plăcile grafice AMD, șă vezi ce pot să facă.
Intelul e pentru buisness, si amd-ul pentru casnic, dar cum românii nu știu asta iese pe dos.
De mine ia It-ul ăla de la Altex, dar ia în calcul ca ai șanse mari sa pățeși ca unii din cei ce au apelat la serviciile mele autopăcaliți de sistemele de la Altex, deși la fel ca tine au cerut consultanță în prealabil și au făcut ca tine, și peste un an ....si-au dat pălmi.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Ps.De banii ăștia numai sistem Pro de gamming nu îti iei, ca ceva low end.Normal că faci proba, dar proba e făcută de așa natur înqț să te convinga că e alegera bună. Adică te minte în față numai să te faca să cumperi.

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Tu esti si rambo acuma, te vezi testand mare nimicuri la altex.
Lasa ca visezi tu gameri cu Intel... Si astia de la amd au atatia ani ca prostii, ca ei de fapt nu exista. Nici faptul ca xbox one sau ps4, sau wiiu au cpu/gpu de la radeon, nu e interesant...
Si tu faci gaming cu un "jeg" efectiv de placa video, unde si integrata cred ca e adesea la fel de performanta... ca na, asa se respecta, sisteme gata asablate. Ma rog, unii au niste fixuri, si nu le poti spune nimic...

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Catre lupul de pe net si sltip,deci nu stiu de ai venit aici sa te certi cu mine ca nu ti-am zis nimic,am cerut doar o parere de la voi,dupa ce am postat acest anunt,am mers pe un site din strainatate de la pro gameri, la care toti au zis sa merg pe Intel si nu pe AMD, Lupule se vede clar ca esti fan AMD dar asta nu inseamna ca Intel-ul este varza, cum a zis eucumine Amd acela care mi l-ai oferit tu, sincer am vazut si diferentele da de pamant i5 cu el, in fine, este o parere de a ta si doar a ta, catre sitip: am lucrat 1 an de zile in altex, deci ma cam cunosc cei de acolo si cred ca pot sa vorbesc cu ei despre teste si altele, am zis ca vin si aici sa va cer voua parerea dar unii dintre voi lasati de dorit, va faceti cont aiurea pe TPU sincer..deci m-am lamurit oricum, mi-a zis pro gameri de pe site-ul acela, deci ma gandesc ca daca nici ei nu stiu atunci nu stie nimeni...deci eu am vb frumos cu voi fara jigniri dar vad ca voi 2(sltip si lupuldepenet) ma cam jigniti si nu e frumos multumesc oricum pentru sfaturi si mult succes in viata

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Imi pare rau daca crezi ca te-am jgnit, dar asta e adevarul.
O sa iti explic tot mai detaliat.
1. Nu am venit aici sa ma cert cu tine. Am venit aici ca sa iti spun o parere reala.
2. Nu stiu pe ce site te-ai uitat tu, dar nu ma prea intereseaza. Daca te uiti pe alte site-uri, o sa observi ca altii o sa tina cu amd... Eu nu sunt de acord cu configuratia celui de mai sus, si in general nu mi-au placut configuaratiile lui(Spre exemplu cpu ales de el, alege cpu amd apu, cu fm2, care se axeaza pe grafica integrata, si apoi ia gpu dedicat nVIDIA. E o combinatie foarte rea, dar na...
3. Si cei de la amd au procesoare foarte bune. Uite, compara fx 6300 cu un i3(costa tot cam atat), sau fx 8320 sau 8350 cu un i5. Cel putin 8320 e cu 200 lei mai ieftin decat i5 si e din start capabil de oc.
4. Nu ma intereseaza unde ai lucrat, asta e treaba ta. Te cunosc ei de acolo. Dar sper ca stiti la el de bine ce urat ar iesi daca s-ar afla ca puneti licente pirat pe calculatoare ca sa "testati" cum spui tu?
Si nu prea ai ce sa testezi, sistemele alea sunt slabe. Simplu. Ia cauta si tu, cat la % conteaza gpu-ul(placa video) in jocuri. Apoi te rog sa compari radeon 6570 cu radeon r7 260x... Si nu cred ca o sa iei pc 100% pentru starcraft. Sau daca tot vrei i5, configuratie, cu gpu performant.
Legat de i5, cpu de la altex din configuratia aia are mai bine de 1 an si jumatte de cand a aparut. Exista o generatie mai noua, de jumatate de an.
5. Nu mai spune tu de cont aiurea ca mai bine sa te contrazica cineva spre bine decat sa iti dea dreptate in rau. Tu ai 13 raspunsuri cu 27 intrebari. Ia uia-te, eu cate am?
6. nu amveam nevoie nici de arogante ieftine cu succesul in viata. Mai bine m-as abtine de ce si cum e cu treaba asta :))).
Daca vrei i5, macar asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/832015/
Mda, oricum, treaba ta.

| DeyCj a răspuns (pentru Gabi16):

Ai cerut-o ți-am dat-o.Asta nu înseamnă că te jignim sau certăm chiar dacă aparențele înșeală cam tare, din cauza că mai uit semnele de pucțoație.Problema este că ai șanse mari chiar dacă ai lucrat la Altex să faci o alegere proastă., nu ești singurul stai liniștit.
Nu sunt un fan neapărat AMD, fieacare din ele au secroarele de piața bine determinate încă din fașă(Intel sectorul Buisness și profi(producție Enterprise) și AMD restul, dar nu pot înghiții marketing-ul a ala Microsoft și pretinii lor Nokia, adică mincinos și meschin de abordare a produselor Low/midle-end a Intel-ului.
Pe sistemele de la altex indicate nu o să faci gaming pro nici o dată.Nu ai hardware cu ce să faci.Da sunt de acord că la un sistem gamming pro AMD-ul nu are ce căuta, dar unu de-ăla sare cu brio de 4000 de ron.Nu crezi? Poftim un exemplu:
Placă de bază
http://www.vexio.ro/......ell_P56030
Procesor
http://www.vexio.ro/......84w_P55293
RAM
http://www.vexio.ro/......nel_P43970
GPU
http://www.vexio.ro/......bit_P60542
BOOT DRIVE
http://www.vexio.ro/......nch_P40545
Storage drives
http://www.vexio.ro/......rpm_P62637
Storage 2
http://www.vexio.ro/......rpm_P62637
(RAID recomandat 2 sau AID(r0)
Sunet
http://www.vexio.ro/......ode_P60159
Carcasă
http://www.vexio.ro/......gra_P62930
Sursă(PSU)
http://www.vexio.ro/......old_P16366
Total 6784 Ron cu transport 30 Ron.

Așa trebuie să arate un sistem Gamming Pro al anuului 2014, nu al anului 2012 ca cele prezentate de tine, sistem ce de fapt este un Workstaion midle-profi.La ăsta de îi pui așa ceva:
http://www.vexio.ro/......bit_P27273
în transformi în Workstation High-end, ce se folosește în producția actuală, în 2014, ca să nu m ai zic că de îi pui un Xeon pe el va fi un veritabil server.
Eu am fost și sunt în totdeauna sincer, chiar dacă par mai tăios, par numai, iar afirmațiile mele despre calculatoare au în spate 6 ani de service calculatoare, cu profesare în prezent dar necomercial, nu comercial(adică nu am nici un interes să vorbesc aberații parțiale cum vor face unii meșteri ce lucrează comercial) deci crezi că de fraier ți-am recomandat configurația aia? :-"
Nu, tocmai de asta ca să nu ajungi cu sistemul Altex ghici unde?
În service Tot la Altex computer-s că mai nou au și așa ceva.De la service-ul Alex am avut săptămîna trecută 2 rework-uri, așa bine lucrează.
Dar mă rog, pierd vremea degeaba explicîndu-ți chestii care nu le poți pricepe.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru Gabi16):

„va faceti cont aiurea pe TPU sincer..deci m-am lamurit"
:)).
Wach and learn sunny, și toate ghici unde? La tehnologie
http://www.tpu.ro/utilizator/qxiu
Versus tu...
http://www.tpu.ro/utilizator/oeba
Că bănuiesc ca la mine și la sltlp ai făcut referire.
Dar să știi că sunt pe de-o parte de acord cu tine.Îs mulți coptii pe aici care cam au conturi degeaba. Știu ce'st la vite

| Gabi16 explică (pentru DeyCj):

Inainte sa vi cu jigniri la adresa mea invata prima data sa scrii, pentru ca te cam bate limba romana,eu nu te-am jignit cu nimic,eu doar am cerut o parere,chiar si daca parerea mea ar fi fost gresita nu era cazul sa se ajunga la insulte pentru ca nu rezolvam nimic asa,imi pare rau, nu toti ne-am nascut experti in calculatoare asa cum pari tu a fi, eu imi vad de lungul nasului, si ma rezum la ceea ce stiu, dar o parere trebuie sa fie o parere, nu o jignire.Multumesc

| DeyCj a răspuns (pentru Gabi16):

Recitire plăcută. Nici măcar nu am pomenit de insulte sau așa ceva.Că te simți jignit inutil, asta este altă treabă și e numai a ta, excat cum îți spuneam.Cu scrisul,da știu, așa scriu eu mai strâmb si cu o ne sintetizare a ideilor, ceea ce duce uneori la exprimare încâlcită whistling, dar cine știe citi va găsi soluția.

| EmanuelEmy7 a răspuns (pentru Gabi16):

Bine ca l-au banat, chiar ma bucur ca am scapat de el! big grin O yeaaaaahhhhhh!

| eucumine010 a răspuns:

I5 e mai puternic, are 4cores, in schimb I3 are doar 2cores. Ma refer stric la cele 2 modele de mai sus. Au frecvente diferite pentru ca folosesc technologi diferite, I5 are Intel® Turbo Boost Technology care iti ridica frecventa pana la 3. 30GHz cand e nevoie, iar I3 are Intel® Hyper-Threading Technology. Sunt mai multe detalii, dar e mult de scris si probabil nu vei intelege.

| eucumine010 a răspuns:

Faptul ca iti poti asambla un pc superior decat cele 2 de mai sus nu exista nici un dubiu. Procesorul ala AMD recomandat de Lup este sub I5 acela. AMD a ramas in spatele la Intel, sunt foarte putine procesoare care mai tin pasul cu cele de la Intel, cum sunt cele cu cip Kaveri, care cu arhitectura heterogeneous si prin OC pot ajunge la nivelul celor de la Intel, dar cum spuneam mai sus, sunt putine care reusesc. http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Daca te pricepi sa il asamblezi tu, iti place, atunci il faci tu, daca nu, il iei deja construit.