| AstroNoot a întrebat:

as dori un upgrade la PC.Nu conteaza ce, doar sa-mi imbunatateasca experienta. Buget:1500 lei
Configuratia curenta:
CPU:INTEL i5-4460
GPU:GTX1050 2GB OC
Motherboard:Asus H81M-R
RAM:2x4GB Kingston DDR3 1600MHz
HDD:8TB Toshiba 7200RPM
SSD:960GB Samsung (evo 3, idk)
Ce as putea sa inlocuiesc si de ce? Merci anticipat

Răspuns Câştigător
| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

Pai cea mai buna varianta e sa iti iei un alt gpu(placa video). dar nu ceva prea puternic pentru ca o sa fie bottleneck. Poate varianta TI de la 1050. sau poate mai strangi putin si iti iei 1060 3gb/6gb, ambele sunt mult mai bune. Totusi preturile de la placile video au crescut o gramada din cauza minerilor dar cica o sa scada, pentru ca acum incep sa iasa placi video pentru minerit.

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pai un procesor mai bun nu ai cum pentru ca abia intra in buget.
Poate o placa video mai buna, dar daca vrei o experienta pe 256 biti trebuie sa mai plusezi.
Daca nu vrei pentru gaming, nu are rost sa schimbi nimic.
Daca vrei pentru gaming, poti sa incepi cu placa video!

| NLS a răspuns:

Procesorul e ok, ram ul e suficient momentan dacă nu te joci MMO și dacă nu te ocupi cu randări profesionale, eu as schimba placa video cu 1060 6gb, sau 1070. Însă in nici un caz la preturile actuale, eu zic sa aștepți câteva luni sa apară noua generație. Se vor ieftini cele actuale destul de mult (într o anumita limita de preț, apoi o sa dispară din oferte și stocuri.)
Asa ca as păstra banii, nu se vor devaloriza in 3, 4 sau 5 luni.

| AstroNoot explică (pentru NLS):

Merci! Astept noua generatie GTX!

| ziftode a răspuns:

Nu prea ai ce sa imbunatatesti la el, daca nu faci chestii ca vmware/vitualbox care vor procesor si memorie atunci nu iti trebuie upgrade in directia asta, poate placa video, sa iti iei un 1070, insa cum a spus cineva, e pe cale sa apara noua generatie, asa ca e bine sa mai astepti, si cand apare ori iei 1070 mult mai ieftin ori iti iei direct noua generatie.

| XYZ02 a răspuns:

Ai putea adauga mai multa memorie ram, dar vezi ca placa ta de baza are 2 sloturi care sunt ocupate cu 8GB(2x4GB)
Daca nu editezi procesorul nu ai de ce sa il schimbi.
Placa video ai putea sa o schimbi, dar nu acum, astepata sa apara noua generatie.

| Deserth a răspuns:

Un sfat bun, mai bine lasa-l asa, daca chiar vrei ceva mai nou, mai astepti pana aduni bani si iti faci alt pc de la 0

| Razvan_Paulencu_1998 a răspuns:

Ramul sa pui un hyperX 2 de 8 gb cam atat https://www.pcgarage.ro/......-mhz-cl10/