| SmecheruCuSpate a întrebat:

As vrea ca pe viitor sa imi iau un calculator de gaming. Ma pricep ce si ce la hardware da nu prea stiu exact ce trebuie sa stiu ca sa nu iau doua piese si sa nu fie compatibile, mai ales nu stiu ce sursa sa iau.

Am gasit acest calculator http://www.cel.ro/......650-2gb-l/ dar as vrea sa stiu si parerile voastre.

Daca acesta nu este bun vreau sa fac un calculator pe piese.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Eu zic că este foarte bun şi are un preţ acceptabil.

Eventual, dacă vrei să se mişte mai rapid, îi mai pui memorie DDR - poţi să-i pui până la 16 gb DDR3, ai 4 sloturi ( deci poţi pune 4 x 4 Gb ).

| SmecheruCuSpate explică (pentru bursuc001):

Inca ceva, am citit undeva ca windows-ul de 32 bits nu suporta decat 3.25 gb ram, iar ala de 64 bits suporta 16 eb ram(16 x 100 000 000). este adevarat, am nevoie de windows de 64 bits?

| bursuc001 a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

Da, este adevărat; pentru detalii vezi linkul :
http://pctroubleshooting.ro/......92-gb-ram/

Dar acesta SUPORTĂ 64 biţi, deci poţi instala Windows pe 64 - vezi specificaţiile procesorului :
http://ark.intel.com/products/65523

Deci îl poţi cumpăra liniştit şi pui pe el Windows 64 şi, eventual, ceva DDR ram.

12 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Este foarte dezechilibrat acel sistem. Nu te ajuta cu nimic acel i7 in gaming; un i 5 este arhisuficient pentru gaming.
De ce sa cumperi un sistem cu GTX 650 cand in bugetul tau intra foarte bine si un GTX 660/GTX 660Ti?!

@bursuc001 - Daca nu stapanesti bine acest domeniu nu mai fa recomandari. Ce sa faca cu 16GB RAM in gaming? 8GB sunt mai mult decat suficienti.

| SmecheruCuSpate explică (pentru IulianP):

Idea e urmatoarea. vreau sa iau un pc de gameing care sa ma tina cativa ani. i5 si 8 gb ram sunt recomandarile pentru acum, dar pe viitor vor aparea jocuri care au nevoie de 16 gb ram si procesor mai bun, iar daca asta se va intampla peste 6 luni, nu vreau sa iau un calculator nou. iti dau dreptate la placa video dar cred ca e suficient si un gtx 650 ca sa joc battlefield si alte jocuri bune.

| IulianP a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

I5 va fi suficient in gaming pentru urmatorii 4-5 ani deoarece este un procesor quad-core potent. Sa stii ca in ziua de azi sunt foarte multe jocuri care nici nu stiu toate cele 4 nuclee ale procesorului.
Acel i7 este tot un quad-core, dar are si Hyper Threading care pur si simplu nu te ajuta cu nimic in gaming. Acel i7 este foarte bun pentru programe de editare foto/video.
Acum in jocuri conteaza foarte mult placa video. Este mult mai performant un i5+GTX 660Ti decat un i7+GTX 650, atat pe termen scurt cat si pe terment lung.

| SmecheruCuSpate explică (pentru IulianP):

Mai e ceva. eu vreau sa si programez big grin.

| IulianP a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

Ce fel de programare? Ce software vei folosi?

| SmecheruCuSpate explică (pentru IulianP):

Pai java, c++, python, openGL(in special ma intereseaza sa fac jocuri(grafica))

| IulianP a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

Probabil vei folosi 3DS Max, Maya, etc. Insa daca nu faci OC(oricum nu castigi nimic in acele programe, poate doar instabilitatea sistemului) sfatul meu este sa mergi pe un i7 3770.
Ideal ar fi sa poti strecura si un SSD de 120GB pentru OS si programe.

| SmecheruCuSpate explică (pentru IulianP):

Si asta m-ar interesa: ce e SSD si ce e HDD?

| IulianP a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

HDD-ul este unitatea de stocare a PC-ului.
Si SSD-ul este tot unitate de stocare dar este mult mai rapid atat la scriere/citire cat si la timpii de acces. De obicei pe SSD pui doar OS-ul si programele cu care lucrezi pentru a beneficia de o incarcare mai rapida a acestora.
Binenteles ca acesta este si mai scump decat un HDD: un SSD de 60GB costa cat un HDD de 500GB.

| Atat_Yonutz_1998 a răspuns:

Eu zic sa cauti sa cumperi piese compatibile pentru cel actual, te va ajunge mai ieftin, un procesor core i5 ar fi excelent si un 4 gb ram, o placa video de 1gb, cam astea sunt piese ideale... daca ai bani de aruncat a un core i7 si vre'o 8 gb ram, si o placa video de 2 gbhappy