| Rony56 a întrebat:

As vrea sa-mi fac un calculator nou, DAR din cate am auzit DDR3 nu o sa mai tina mult si trebuie' sa-l fac cu DDR4. Din cate am vazut o placa de baza pe DDR4 e 1000 de lei, sa zicem ca e bine, si un procesor pentru DDR4 e 2000 de lei, si e prea mult. Sa nu uitam de sursa, RAM, placa video.
Deci, cat mai tine DDR3?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dar de ce sa nu tina ddr3? Crezi ca se evapora sau cum?
DDR4 temporar e la inceput, si o sa mai treaca cred eu macar 3-4 ani pana sa fie utilizat masiv, deoarece memoriile ddr4 sunt foarte scumpe temporar.
Deci ddr3 te tine cat te tine si ddr4, tine pana crapa.

| Jipa95 a răspuns:

Nu stiu de ce te preocupa pe tine chestia asta cu memoriile. Viteza unui calculator sta in procesor, nu memoria ram. Asa ca intre ddr3 si ddr4 nu este decat vorba de latente si frecvente ceva mai mari ( la ddr4 ). Astea nu ar trebui sa te preocupe in cazul in care iti faci un sistem de gaming!

| Loominaty a răspuns (pentru Jipa95):

Lol, pana si viteza hardului conteaza.