| Laurentiu_Vasi_1995 a întrebat:

As vrea sa stiu care este diferenta dintre cu Gaming PC si un sistem desktop normal...

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Diferenta e ca cel de gaming aloca mai multa atentie la placa video in primul rand(sau cel putin asa trebuie, ca in cazul sistemelor gata asamblate e cam vai-vai). Prin urmare, o sa vezi ca in o suma X, sistemul de gaming are un procesor mai slab, dar gpu mai performant, in timp ce sistemul normal are cpu mai bun, si gpu slab sau chiar deloc(lasand varianta integrata).
Sursa in cazul sistemelor de gaming trebuie(nu e intampla mereu la sistemele gata asamblate) sa fie mai performanta, deoarece trebuie sa reziste la consumul de energie suplimentar de la gpu.