| oldschoolrom a întrebat:

Ce sunt sistemele desktop?
Care este diferenta dintr-un sistem desktop si laptop?
E mai bine decat un PC, un sistem desktop?

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Sistemele desktop sunt sisteme concepute a lucra intr-o singura locatie. Diferenta intre un sistem desktop si laptop e portabilitatea.
- PC (personal computer) este o expresie care se poate referi si la laptop si la desktop (de regula este asociata unui desktop). PC cu desktop este acelasi lucru.

| oldschoolrom explică (pentru horia2012):

Asta ce inseamna? http://www.emag.ro/......DNDRXBBBM/

Free Dos

| horia2012 a răspuns (pentru oldschoolrom):

E un gadget. Dupa unii la moda pentru ca e comod, tot ce se afla intr-o unitate centrala este pe spatele monitorului. Are mai multe avantaje printre care si portabilitate. Mai poti citi aici:
http://www.ebay.com/......381/g.html

| oldschoolrom explică (pentru horia2012):

In romana?

| horia2012 a răspuns (pentru oldschoolrom):

1. Nu ai nevoie de monitor separat.
2. Ocupa putin loc. Il poti pune chiar pe perete.
3. Consuma mai putin si si se incalzeste mai greu. Datorita unor combinatii de componente de Pc si laptop.
4. Usor de utilizat. Design-ul e asa conceput incat sa ai acces la toate mufele si sa poti conecta la el tot ce vrei foarte usor.
5. Eliminarea cablurilor (raman cele de alimentare, tastatura si mouse. (dacai ai echipamente wireless, elimini toate cablurile).
6. Posibilitate de a adauga alte facilitati care la PC sunt mai greu. (ecrane touch screen, modalitati de manipula imaginea ca la tablete).

| al3xander a răspuns:

Laptopurile nu sunt la fel de performante din cauza ca sunt facute sa fie mai rezistente la socuri, mai mici si sa consume mai putin. in plus la latopuri nu le poti schimba componentele ca la o unitate, maxim ii poti schimba HDD-ul, RAM-ul si eventual procesorul.
acum depinde de fiecare, eu de exemplu prefer laptopurile pentru ca am nevoie de portabilitate insa cand imi cumpar unu, il cumpar performant si sa ma tina ani buni dar daca vrei ceva pentru jocuri e mai bine un desktop.

| ƳourMind a răspuns:

Sistemele desktop sunt calculatoare care au la baza o unitate centrala.
E acelasi lucru un PC si un sistem desktop.
Uite astea sunt sistemele desktop:
http://www.google.ro/......tp?/search

Poi diferenta dintr-un sistem desktop si laptop o face unitatea centrala.

Daca ai nelamuriri spune-mi!
Bafta!