| ro74florin a întrebat:

Salut
am un laptop cu windows 10 si vreau sa il conectez la un receiver tv(antena satelit), am o placa de captura video usb dar imi mai trebuie un soft care sa imi scaneze programele emise de antena
ce programe(softuri) sunt bune?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice soft ai folosi la placa ta de captura video, nu vei putea comanda receiver-ul din calculator.

Receiver-ul de satelit are iesire video care se poate conecta la un televizor sau se poate inregistra.
Comanda receiver-ului se face separat de iesirea video, electromecanic sau electronic.
Placa de captura video primeste semnalul video si il trimite pe un port USB spre calculator sau alt dispozitiv, dar este de sens unic, nu poate transmite comenzi dinspre calculator spre receptorul de satelit.

Pentru a putea urmari posturile TV prin satelit, ai nevoie de un tuner de satelit dedicat, pentru care PRODUCATORUL ataseaza in ambalaj si soft-urile necesare, de regula pe un CD sau DVD.
(exact ca in cazul unui TV tuner).

| ro74florin explică (pentru Bula):

Am modelul acesta de placa de captura https://www.emag.ro/placa-de-captura-logilink-usb-vg0005b/pd/DPQZSYBBM/
are si cd de instalare
am instalat un soft(chris tv) dar nu im gaseste nici un program tv cand scanez

| Bula a răspuns (pentru ro74florin):

Ti-am mai explicat: o placa de captura video NU este pentru receptie satelit, ci pentru achizitie de semnal video! :)

Cu aceea placa poti prelua si inregistra pe calculator un film vechi de pe un videocasetofon VHS sau de la o camera de supraveghere cu iesire analog (Audio Video).
De asemenea, il poti conecta la iesirea AV a unui receiver de satelit, de unde sa preiei semnalul de iesire pe calculator.

Pentru receptia programelor de pe satelit ai nevoie de un receiver de satelit "obisnuit", care se conecteaza la intrarea (AV sau USB) a unui televizor si/sau la dispozitivul tau de captare.

Aici poti vedea un tuner satelit simplu, care poate receptiona cu calitate excelenta emisiunile de pe satelit, necodate:
http://www.satmultimedia.ro/elgato-eyetv-sat-free-mac-win

| ro74florin explică (pentru Bula):

Eu vreau sa conectez laptopul la un receiver focus sat.
deci am un receiver satelit obisnuit
laptopul vreau sa fie folosit ca "monitor" sau "televizor".
sa imi preia semnalul audio video emis de receiver si sa il redea pe display
scanarea si schimbarea programelor se va face din receiver
te citez "Pentru receptia programelor de pe satelit ai nevoie de un receiver de satelit "obisnuit", care se conecteaza la intrarea (AV sau USB) a unui televizor si/sau la dispozitivul tau de captare.

| Bula a răspuns (pentru ro74florin):

Pai, spune asa, nu abureli!
Ai scris in intrebare: "imi mai trebuie un soft care sa imi scaneze programele emise de antena" - ceea ce inseamna ca vrei sa comanzi din laptop receiver-ul, ceea ce nu se poate cu receptorul Focus Sat.

Daca vrei sa te uiti prin laptop la programe, trebuie sa conectezi receptorul cu placa de captura pe care-l ai (ori la bornele RCA de iesire, ori la mufa de iesire Euroscart, cu adaptor la RCA).
Programele le schimbi din telecomanda, in mod obisnuit.
In primul pas, conectezi receiver-ul la televizor si alegi un post de televiziune sa fie vizibil.
Conectezi placa de captura la iesirea receiver-ului si la un port USB a laptopului. In acel moment trebuie sa apara pe laptop ca a recunoscut placa de captura (ca sursa video) si imaginea aceluiasi post TV ca si pe televizor.
Daca nu-ti apare imaginea, atunci este posibil sa ai nevoie de driver pentru placa de captura, ceea ce se da pe CD in ambalajul placii de captura, dar se poate downloada si de pe site-ul producatorului placii.