| Pcgaming1 a întrebat:

As vrea sa stiu daca placa video nVIDIA gtx 750
Este compatinila cu placa de baza aschrock 960gm vgs3 fx socket am3+

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

Placa video dorita de tine este de generație pci-ex *16 3.0, iar placa de baza de generatie 2.0, dar odată ce numărul de pini coincide, e compatibila, doar ca placa de baza nu va duce aceasta placa video la performante maxime. Oricum diferența dintre 2.0 și 3.0 nu e asa mare ca cea dintre 1.0 și 2.0. Teoretic este aceeași diferența din punct de vedere al vitezelor de transfer, dar practic, sunt concepute (2.0,3.0) pe același sistem de performanta.Deci vei avea dezavantaje de performanta în jur de 80%.
Sper ca te-am lămurit. Fundita?