| adelinbucur a întrebat:

as vrea sa stiu daca se poate face upgrade de la 4 gb RAM la 8 gb RAM la acest laptop DELL inspiron 15 series 3000

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti doar sa schimbi memoria actuala cu una de 8 Gb la 1600 Mhz pentru ca ai doar un singur slot.
Chestia proasta este ca laptopul tau are memorie DDR3L si n-am vazut decat pe Amazon: https://www.amazon.com/......B00CQ35HBQ
Poti sa incerci pe la ceva magazine mai mari dintr-un oras mare.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Era bine daca specificai modelul sau ce procesor ai. Sunt mai multe variante si unele suporta 8 Gb altele nu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca-i asta: http://ksa-price.com/......b-8Gb-1tb/
Daca asta este atunci merge. Eu zic sa iei memoria online si daca nu merge ai dreptul in 10 zile lucratoare sa o returnezi fara nici un motiv sau sa le spui ca nu merge la tine. Succes! Si, mersi pentru funda!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti face. Daca mai ai loc pentru inca o placuta de 4 Giga ram, cumperi si o adaugi.Nu se poate face upgrade din butoane descarcand ceva daca asta credeai. Exista in calculator sau laptop niste placute care contine memorie ram.palcutele sunt de mai multe felueri, de 1 giga, de 2, 4 etc. Daca ai deja o placuta de 4 Gb ram, poti sa mai cumperi una de 4 Gb ram si o adaugi daca mai are loc. Dar daca tu ai 2 placute de cate 2 Gb ram atunci trebuie sa renunti la ele si cumperi una de 8. Asta in caz ca nu mai exista loc(slot liber) pentru alta placuta de 4. Sper ca ai inteles.

| adelinbucur explică (pentru anonim_4396):

Stiam ca nu pot face upgrade din butoane

| anonim_4396 a răspuns (pentru adelinbucur):

Atunci mai cumpara 2 giga de ram si adauga-le in slotul liber. Ai grija sa fie acelasi DDR si aceeas frecventa, poate mai mare. Iei o placuta si te duci in magazin sa iti de ala fel, de 2 giga.