| anonim_4396 a întrebat:

astazi am comaparat o banda de leduri cu telecomanda. iar peste cateva ore ledurile nu prinesc comanda.Ce poate fi?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Porneşte camera foto la smartfon şi îndreaptă LED-ul telecomenzii spre lentila obiectivului. Apasă un buton oarecare şi uită-te pe ecran dacă LED-ul clipeşte. Dacă nu se vede nimic, înseamnă că ori s-a dus telecomanda, ori a murit bateria.
Altfel, posibil să fie receptorul telecomenzii sau chiar alimentatorul benzii LED.

| CristiDgc a răspuns (pentru mihai69):

Ledurile merg si telecomanda la fel.Ce pot face

| mihai69 a răspuns (pentru CristiDgc):

Te duci frumos cu ea la magazinul de unde ai luat-o s-o schimbe sau să-ți dea banii înapoi.
Dacă nu vor, mergi la ANPC (să ai bonul fiscal la tine care dovedește că ai cumpărat produsul).

| SilviaDulcik a răspuns:

Probabil s-a dus bateria. Greu se strică diodele IR sau chip-ul care primește comenzile.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Varmiu are la fel laughing e defect din fabrica, absolut toate benzile au aceleasi defecte.Cand apesi pe o culoare fie nu merge, fie merge alta culoare, cand dai pe fade jumate de banda merge dupa un model, jumate dupa alt model uneori nu fac contact bine.Asa sunt toate, e din fabrica