| krt0f1oR a întrebat:

Salut TPU! Aveti idee daca Depanero pune sticker-e cu "warranty void if removed"? in interiorul electronicelor gen laptop. Eu personal am facut upgrade la laptop si am scos componentele noi din el inainte sa-l duc la garantie (s-a stricat din alte cauze, nu din vina mea).Ei mi-l repara pe garantie, dar vreau sa-l desfac sa-mi componentele inapoi ca sa-l folosesc la potentialul sau maxim.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare service /tehnician procedeaza diferit cumarcajul de accesare (ne)autorizata. Unele sunt mai vizibile, altele pot fi ascunse (cum fac si eu).
Daca acele componente sunt accesibile sub capac exterior dedicat (de catre user), gen memorii RAM, atunci nu este nici o problema, ramane in garantie.
Daca ai desfacut "capacul mare", atunci pot invoca interventie neautorizata si-ti cer plata interventiei.

| krt0f1oR explică (pentru Bula):

1.am desfacut capacul de spate unde am acces la sistemul de racire, ram, ssd-uri, placa de retea. Am facut upgrade la ram si ssd(am adaugat, nu schimbat) sa inteleg ca nu pierd garantia?
2. Capacul mare adica partea de sus cu tastatura?, nu am umblat niciodata acolo.

| krt0f1oR explică (pentru Bula):

Chestia e ca ei spun "risti sa pierzi garantia daca nu il duci in serive autorizat", dar prin risc se intelege ca e posibil sa o pierd sau sa nu o pierd.

| krt0f1oR explică (pentru krt0f1oR):

Service*