| SnaKe342 a întrebat:

Azi am instalat windows 7 cu daemoon tools cu o imagine iso peste windows xp(intr-o alta partitie). Intrebarea este cum scap de windows xp definitiv? Nu pot formata partitia unde este instalat si cu MiniTool Partition Wizard Home Edition daca sterg partitia cu windows xp nu mai pot sa pornesc pc cu windows 7! Putin ajutor va rog. Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Tu ai instalat Windows 7 pe o masina virtuala. Adica un calculator virtual.
Un calculator virtual se foloseste de componentele si caracteristicile calculatorului real.
(HDD, sunet, video, retea).
De aceea nu mai poti porni Windows 7.
Poti face asa:
1. Dezinstaleaza W7, sterge tot dupa el si vei ramane cu windows XP.
2. Fa rost de un DVD cu W7.
3. Poti instala Windows 7 pe cealalta
partitie foarte usor, din meniul DVD-ului cu W7.
4. La pornire calculatorul va vedea cele doua sisteme de operare si te va intreba pe care il alegi.
- ODATA INSTALATE NU VEI PUTEA SA STERGI NICIUN SISTEM DE OPERARE.
- Singura modalitate de a sterge definitiv Windows XP, este de instala W7 pe aceeasi partitie a Windows XP, alegand din meniul DVD-ului cu W7 formatarea partitiei C, si stergerea ei.
Nu uita:
La instalarea pe o alta partitie, TOT CE AI PE ACEEA PARTIEI VEI PIERDE, daca nu transferi pe cealalta partiei.
ex.
- daca instalezi W7 pe D, trasferi tot de pe D pe C.
- daca instalezi W7 pe C transferi tot pe D.
(foto, documente, ce ai tu)

3 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Cum adica ai instalat peste win xp in alta partitie? Daca ai instalat peste windows-ul vechi fisierele vechi sunt stocate intr-un folder windows old.Pentru a sterge windows old :
http://windows.microsoft.com/......old-folder

| SnaKe342 explică (pentru taken):

Ce vreau sa spun e ca acum am windows 7 intr-o partitie si windows xp intr-o partitie
partitia cu windows xp nu poate fi formatata si nu pot sa sterg nici fisierele din ea in intregime

| taken a răspuns (pentru SnaKe342):

Nu stiu ce sa spun. Pune din nou intrebarea dimineata poate vei primi sugestii.