| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. Azi mi-a venit un încărcător de baterii li ion de pe AliExpress, am dat pe el 2 euro, când pun bateria la încărcat apare cu roșu, este baterie de 1000mAh,am pus-o de cam o ora, cam in cat timp incarca acel încărcător?
Dau Funda!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incarcarea normala a bateriilor Li-Ion se face in cca. 3-4 ore.
"Normal" iseamna un curent de incarcare (A) egala cu o treime din capacitatea (Ah) al bateriei.
Daca se doreste viata mai lunga pentru baterie, curentul de incarcare folosit va fi mai mic. Astfel, o baterie incarcata cu un curent de doar 10-20% din capacitatea bateriei poate mari viata chiar si cu 4-2 ori.

| Frank51 a răspuns:

Scrie pe el.

| halogen001 a răspuns:

Daca e de 1000mAh, se încarcă la 500mA și mai spre sfârșit scade curentul de încărcare, atunci încărcarea poate dura 2-3ore.

Răspuns utilizator avertizat