| Lupu_Denis_1990 a întrebat:

azi mi-am cumparat un router tp-link cand bag firul de internet in router becul se aprinde ros si de asta nu merge cand ma uit pe laptop imi arata o tablita galbena pe wifi si nici pe telefon nu merge ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Shadowcrown a răspuns:

Trebuie sa-l conficurezi, urmeaza acesti pasi.
Pasul 1 Deschideţi un browser web şi tastaţi adresa IP a routerului (implicit este 192.168.1.1) în câmpul adresă şi apoi apăsaţi Enter.

Pasul 2 Introdu numele de utilizator şi parola pe pagina de autentificare, ambele sunt în mod implicit nume:admin parola:admin

Pasul 3 Click pe Wireless->Wireless Settings din partea stângă pentru a deschide pagina pentru setări wireless.

Pasul 4 Configuraţi setările wireless.
SSID:Tastaţi un nume pentru reţeaua dvs. wireless.
Region:Selectaţi regiunea corespunzătoare ariei/ţării dvs.
Channel:Selectaţi canalul radio wireless pentru reţeaua dvs. wireless.
Mode:Selectaţi modul de funcţionare (802.11 b/g).
Enable Wireless Router Radio/Enable SSID Broadcast:Aceste două opţiuni sunt activate în mod uzual.
Enable Wireless Securitybig grinacă nu doriţi să securizaţi reţeaua dvs. wireless, vă rugăm nu activaţi această opţiune.

Pasul 5 Click pe butonul Save pentru înregistrarea setărilor. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa il configurezi

| Shadowcrown a răspuns:

Îmi puteți urma acești pași.
Pasul 1 Deschideţi un browser web şi tastaţi adresa IP a routerului (implicit este 192.168.1.1) în câmpul adresă şi apoi apăsaţi Enter.

Pasul 2 Introduceţi numele de utilizator şi parola pe pagina de autentificare, ambele sunt în mod implicit admin. (Puneți admin la nume și la parolă)

Pasul 3 Click pe Wireless->Wireless Settings din partea stângă pentru a deschide pagina pentru setări wireless.

Pasul 4 Configuraţi setările wireless.
SSID:Tastaţi un nume pentru reţeaua dvs. wireless.
Region:Selectaţi regiunea corespunzătoare ariei/ţării dvs.
Channel:Selectaţi canalul radio wireless pentru reţeaua dvs. wireless.
Mode:Selectaţi modul de funcţionare (802.11 b/g).
Enable Wireless Router Radio/Enable SSID Broadcast:Aceste două opţiuni sunt activate în mod uzual.
Enable Wireless Securitybig grinacă nu doriţi să securizaţi reţeaua dvs. wireless, vă rugăm nu activaţi această opţiune.

Asta aveți de făcut, pentu a configura modem-ul.