| Rapidistu47 a întrebat:

Ca antivirus folosesc Avira (in general) si de obicei merge bine, insa astazi nu mai porneste (are debifat: "Enable real-time protection.", si daca o bifez tot nu porneste).
Am crezut ca e doar la Avira insa am instalat Avast si tot la fel.
Scrie "Nu sunteti protejat."; "Serviciul Avast! este oprit." si daca dau "Rezolva Tot" tot nu merge.
Si tot la Avast! nu ma pot conecta. (nici cu contul avast!, nici cu contul de facebook).

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De aia că fiind că ai dezactivat protecția în timp real de la antivirus tocmai ai reușit perfomanța să îți virusezi calculatorul cu un tip de virus ce nu te mai lasă să folosești nici un antivirus comercial cum e Avira, avast, și alte prostii de-astea.
Ca remediu:
descarcă și instalează ClamWin de aici:
http://www.clamwin.com/content/view/243/1/
NU este un ativirus comercial și funcționează mai mult ca un scaner.cu ăsta ai șanse să devirusezi sistemul și apoi să poți folosii antivirușii comerciali din nou, iar pe viitor de nu mai vrei așa ceva nu mai dezactiva funcțiile de așa numită protecție(oricum de virușii necomerciali nici un astfel de antivirus comercial nu te va proteja, de aiai că îs comerciali și detectează numai virușii comerciali(cei lansați de producațorii acestora pe internet). Succes

| K0sti a răspuns:

Pentru ca acei antivirusi sunt atat de "buni", incat ai virusi...care iti dezactiveaza antivirusul!

| Rapidistu47 explică (pentru K0sti):

Si ce antivirus sa folosesc?
P.S Avast! l-am instalat astazi (cu cateva minute inainte sa pun intrebarea), si am dat si restart la PC, insa tot nu porneste.

| K0sti a răspuns (pentru Rapidistu47):

Kaspersky, Bitdefender, Norton...altceva nu exista! restul sunt glume proaste!
Incearca asta momentan: http://www.epasystems.ro/devirusare-kaspersky-rescue-disk/

| Rapidistu47 explică:

Si imi face figuri si internetul.
Ambele probleme (cu antivirusul si cu internetul) au inceptul in aceeasi zi.