| xbastanu a întrebat:

Cați bani scoți din youtube la 1000 views (de exemplu)?
Care ar fi cel mai bun partener youtube? Multi zic ca fullscreen dar nu stiu ce sa zic... Vreau sa îmi spuneți părerea voastră...
Ofer funda celui mai bun raspuns.

4 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Din 1.000 vizualizari, primesti $1. Pentru parteneriat cu FullScreen necesita 1500 de abonati si peste 100.000 vizualizari totale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta intrebare m-a macinat si pe mine acum cateva luni. Un user mi-a dat un raspuns detaliat asa ca voi face copy-paste la raspunsul sau, neasumandu-mi meritele sale:
Da, se castiga, tinand cont ca am facut youtube destul timp si inca o fac periodic spun ca se castiga.

Nu ma intelege gresit, daca ai 9-10k subscriberi nu faci cine stie ce branza, de fapt, nu faci cine stie ce branza in general daca nu ai foarte multi subscriberi, deci nu te gandii ca daca te apuci de youtube o sa ai multi bani sau o sa ai un "job" sau ceva de genul, eventual niste bani de buzunar sau ceva de genul pentru ce ai tu nevoie (cu banii aia mi-am placit 50% din scoala de soferi si tot ce era nevoie pentru clasa a 12-a, insemnand caiete, carti, drumuri, etc), deci nu te astepta sa castigi bani cat sa-ti iei o masina din 2-3 luni de youtube sau ceva de genul.

Plus ca, pana sa ajungi la 9-10k subscriberi e ceva de munca, asta daca nu cumva incepi sa faci direct lucrurile bine, dar tot iti ia ceva timp. Daca faci vlog sau ceva de genul, pentru o crestere "rapida" iti trebuie evident continut foarte bun si camera care sa filmeze HD, plus sunet foarte bun, si fiecare din ele sunt greu de obtinut, mai ales continutul de calitate.

Iar daca vrei sa faci gaming nu-i suficient un calculator bun si un program de filmare, e ceva de munca, trebuie sa filmezi bine, trebuie sa te auzi bine si trebuie sa stii sa vorbesti, sa nu plictisesti omul.

Evident sunt o gramada de tipuri de video-uri cu care poti creste, eu personal am ales muzica, sa promovez alti artisti si mi-a iesit, nu extraordinar de bine, dar e ok, desii la fel, trebuie continut foarte bun si sa uploadezi regulat, nu odata la nu stiu cat timp.

Si inca o chestie, nu primesti niciodata o anumita suma fixa de bani. O luna primesti... sa zicem 100 de euro si in alta 30. De exemplu, de curand toti cei care se ocupa de youtube au oarecum salariile reduse la jumatate. Evident, unii au scapat, dar 90% cam asta patesc din cauza faptului ca anul asta e cam prost cand vine vorba de reclame si de vizualizari (nu conteaza numai vizualizarile, conteaza si reclamele, mai mult din asta poti face bani).

Sper ca te-am lamurit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa si ca sa nu spui ca am raspuns pe langa, iti zic eu ca nu iei mai nimic cu 1000 views

| 24082000 a răspuns:

Da scoti bani? laughing)