| Radu506 a întrebat:

Calculatorul meu are 650w.nu am buget suficient pentru un UPS mai mare de 850 VA si nu imi trebuie baterii pentru un timp de salvare a datelor - ar trebui sa aleg un Stabilizator de tensiune? in locul ups-ului.Care ar fi dezavantajele Stabilizatorului de tensiune comparativ cu UPS-ul? Multumesc!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se poate compara. UPS are in el stabilizator dar si acumulatori care te fac sa mai poti folosi o perioada computerul dupa ce s-a luat curentul. Stabilizatorul nu face de cat sa stabilizeze curentul ca sa nu se arda computerul. Deci: UPS-ul este mai bun si mai complicat ca un stabilizator.