| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un UPS şi un stabilizator de tensiune?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| frunzarescu a răspuns:

Stabilizatorul doar regleaza tensiunea (ti-am explicat intr-un raspuns anterior).
UPS-urile scot tensiune de 220V la consumatorul conectat la el dupa o cadere de tensiune.
UPS-urile sunt de trei feluri (toate scot tensiune la caderea alimentarii de 220V - retea):
1. Pur si si simplu scoate tensiune de pe acumulatori, la caderea tensiunii;
2. Scoate tensiune de pe acumulatori, la caderea tensiunii si in plus filtreaza tensiunea de iesire.
3 Scoate tensiune de pe acumulatori, la caderea tensiunii, filtreaza tensiunea de iesire si stabilizeaza tensiunea de iesire.

Acestea din urma sunt cele mai scumpe UPS-uri.

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

UPS-ul contine si acumulatori asa ca, curentul la client nu se opreste chiar daca, cade de tot curentul de la priza, iar (modele mai scumpe) au si stabilizator de tensiune
stabilizatorul de tensiune e dedicat stabilizarii tensiunii si s-ar putea sa fie mai bun la asta, decat multe UPS-uri