| Gangzbang a întrebat:

cam ce piese ar trebui sa-mi bag in PC ca sa-mi mearga Fifa 2012 sau 2013 la HIGH?
Mentionez ca o sa refac PC-ul de la zero, deci din PC vechi o sa ramana doar carcasa.
Imi puteti spune niste piese? pretul lor? cam la cat m-ar ajunge costul total?

21 răspunsuri:
| MysteryMen a răspuns:

PAI DACA VREI sa le ai la full cumparati un AMD Athlon procesor sau mai bine Intel Core I7 ram 4-6 Gb o placa video Nvidia sau Ati Radeon de minim 1 gb...cam astea procesor cat mai puternic rami cat mai multi si placa video. Eu o sa iti arat ce mi-asi lua. Un i7 e cam scump asa ca as lua un Athlon cu toate ca nu se compara cu Intel: http://www.oktal.ro/......65396.html iar placa video pe la 2 mil + HDD placa de baza si ce mai bagi tu in el

| KodrutZ a răspuns (pentru MysteryMen):

Ciocul mic si joc de glezne. Daca esti in plop, macar stai acolo. Tu nu iti dai seama ce aiurisme debitezi?
@Gangzbang: Uite cam ce am pregatit pentru un omulet cu buget restrins si chef de gaming: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/629842/

| MysteryMen a răspuns (pentru KodrutZ):

Ciocu mic si joc de... U vezi cat costa toate alea pai la 2173 lei mai pun 400 lei si imi fac pc de pc. asa ca esti cam in plop...recunosc ca un I7 e prea scump da un athlon sau un I3 si chiar I5 ar merge. asa ca shitt

| KodrutZ a răspuns (pentru MysteryMen):

Si eu ce procesor i-am pus, puisor? Ala e "pc de pc", doar ca nu te-ai prins tu inca de asta.

| MysteryMen a răspuns (pentru KodrutZ):

Am vazut ca e I3 da nu imi spune ca debitez aiurisme. Eu daca as vrea sa fac Pc din nou as baga si eu piese de calitate daca tot il fac

| KodrutZ a răspuns (pentru MysteryMen):

Asa, si ce pocnitori ai vazut bagate in configuratia aia? Daca tot dai sfaturi, ai citit macar niste benchmarkuri in ultima vreme sa vezi cam care e situatia in jocuri si ca in multe i3 e la acelasi nivel sau chiar peste i5/i7? (jocuri care nu sint optimizate pentru mai mult de doua nuclee si unde aia 3.3 sau mai mult cit are i3-ul in cauza conteaza mai mult decit cache-ul marit de la i5/i7). Inainte sa recomanzi placi video de 2 mil, ai vazut ce ragalii gasesti la pretul asta? Ai vazut ce nasol se misca procesorul pe care l-ai recomandat tu in jocuri? Daca tot e sa ne luam pe buget, macar ii bagi un Trinity ca sa aiba IGP bun, nu bagi un Athlon mai slab decit Celeroanele (G... cum naiba se cheama acum).

| MysteryMen a răspuns (pentru KodrutZ):

Recunosc nu stiam ca athlonul e mai slab decat celeronul de pe jaful meu de pc.Dar pe celalalt am I5 si nu se compara in jocuri

| KodrutZ a răspuns (pentru MysteryMen):

Ma refeream la Celeroanele astea noi, chit ca nu se mai cheama Celeron. Uite, arunca o privire - http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+Athlon+II+X2+250

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

KodrutZ,arata bine configuratia, doar ca mi'e cam frica de sursa aia
@Gangzbang Uite ce am pregatit pentru tine
Six core amd, peste i3
placa de baza ok (e versiunea v2, vine cu update de bios)
8 gb ram
hdd 1TB
Gtx 650ti, rupe tot chiar si pe fullhd
sursa va tine bine
carcasa ok+ventilator 92 mm spate cu functie PWM (silentiozitate)
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/639450/

Iar daca vrei sa fii sigur ca procesorul va fi recunoscut de placa de baza, ia si update de bios (ti'l vor face baietii de la pcgarage)
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/update-bios/
Si daca folosesti voucherul R82ZMJCN ajungi in 2193 lei

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

Vezi ca omori bietul om cu 6300-le ala la factura de la curent... ca si pe mine ma batea gindul de FX cind mi-am facut upgrade in vara, pina la urma mergind pe i3 2120. Daca nu as avea placa video dedicata, as consuma cu desktopul cit cu un laptop...

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

Cu cat consuma mai mult fx? cu 40 w mai mult, cat un bec, nici nu

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

Care peste 100? Daca ii mai bagi si un mic overclock, mama-mama...
http://www.legionhardware.com/articles_pages/amd_fx_8350_and_fx_6300,7.html

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu ii cred pe aia, daca scrie tdp max 95, la ei consuma 225 nu? hai ma, sa faca pasi laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

E tot sistemul breh...

| Borsko a răspuns:

Spune-mi un buget si iti fac un PC sa-ti mearga FIFA de acum si pana la adanci batraneti big grin

| Gangzbang explică (pentru Borsko):

1000-1500 lei

| Borsko a răspuns (pentru Gangzbang):

Iti trebuie si hard disk?

| Borsko a răspuns (pentru Gangzbang):

Iti recomand asa :

ATI Radeon 7770 1GB (Placa video)
6GB RAM DDR3
AMD Athlon II X4 740 Quad Core (Procesor)
Orice placa de baza care e compatibila cu acestea.
Orice hard disk vrei thinking

| TraceurAlexx a răspuns:

In 2000 ron ai :

- i3 + placa de baza cu chipset B75;
- 8GB RAM;
- HDD de 500GB ( nu iti trebuie mai mult in gaming);
- HD7770, o sa iti duca toate jocurile la detalii medium-high pe FullHD, iar daca ai monitor mai mic o sa mearga orice joc cu detaliile la maxim;
- Sursa de 400W certificata 80+ cu protectii.

Poti folosi codul UPYW2TFY in comanda pentru 1% reducere.