| Strepix a întrebat:

Cand deschid calculatorul tatalui meu, stau cam 10 minute apoi se da restart. Daca intru intr-un joc nu se inchide dar daca ies din prima se restarteaza.

Ce pot sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Descra asta gratis si fa o curatare si optimizare cu el:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
descarca si asta gratis, instaleaza-l si vezi ce temperatura ai pe CPU, Graphics:
https://www.piriform.com/speccy/download

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iar e plin de profisionisti pe aici... fie e virusat, fie are probleme hardware. Mari. Plus de asta, fiind calculatorul lui taica-tu, nu cred ca merge sa te apuci sa reinstalezi windowsu' cum ti se taie tie. Taica-tu ce zice de problema asta?

| vali1985 a răspuns:

Pai cateva solutii:
1.Reinstaleaza windows-ul
2.Trebuie sa il duci la un expert de calculatoare
3.Placa de baza, Procesorul dar mai intai trebuie sa faci ce este in a 2-a solutie.
Bafta!

| Doctorfishadi a răspuns:

Sistemul de operare trebuie reinstalat.Fa rost de un cd cu windows si reinstaleaza-l.Sau il duci la service.Nu cred ca o curatare poate sa il refaca, daca este instalat de mult, a obosit si el.De obicei curatarea wind rezolva mici probleme.O solutie recomandata de mine este sa defragmentezi unitatea hdd(hard disk). Daca ai xp dai click dreapta la my computer si cauti manage, selectezi si o sa iti apara disk manager ceva, si dai defragmenting.Asta ar fi o solutie mult mai buna decat curatarea cu un program, si ai avantajul ca se gaseste direct in windows utilitarul, trebuie doar sa il cauti. Daca ai win 7 cauti pe net cum se defragmenteaza hdd pe win 7, exact asa scrii si cred ca apare ceva, si inveti si ceva nou.Defragmentarea ajuta hard diskul sa scape de diverse erori provocate de instalari de soft.Cea mai buna solutie este insa reinstalarea sistemului de operare windows, sau linux dupa caz.Bafta!

| caiboiul a răspuns:

Cheama un reparator de calculatoare.

| pavel88 a răspuns:

W
Windowsul e de vina.instaleaza-l iar

| BlackCatDesignHD a răspuns:

Ai putea reinstala Windows-ul