| RatuscaCeaUrata a întrebat:

..
Cand vreau sa reinstalez windows-ul. nu-l citeste. am un CD cu windows XP care-l citeste dar am problema la el cu Death of Blue Screen sau cum ii zice,. si mi-am facut un DVD cu windows7 pentru ca pe CD n-are loc. dar DVD-ul nu-l citeste... am inteles ca sunt probleme din BIOS. ma poate ajuta cineva va rog...dau funda! sad

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

Nu-l citeste din cauza BIOS-ului ci din cauza ca DVD-ul nu e bootabil. Descarca alta imagine (ISO), descarca asta care nu e gratis, dar iti faci treaba cu el:
http://www.poweriso.com/download.htm
IL instalezi si deschizi imaginea ISO cu el. Daca imaginea e buna, in fereastra programului, stanga jos, o sa scrie
"bootable image", daca nu scrie
"non bootable image". Odata scrisa pe DVD nu o mai poti verifica.
DVD-ul il scrii tot cu PowerISO, la viteza 12-16.