| Auras_Daniela_1979 a întrebat:

ce componente trebuie pentru a face in pc bun de gaming

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E nevoie de exact aceleasi componente ca in cazul oricarui alt pc, numai ca trebuie sa fie alese mai cu cap.
Sa fac o analogie, la masini. O masina de curse si una normala, ambele au 4 roti, ambele au motor etc. Numai ca difera ce fel de componente sunt.
// Daca trec offtopic, ma pot lua de cam tot ce spune IntunericulNinja pentru ca nu prea stie ce spune, iar de Florentin121 ca stie sa scrie corect tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare, la fel ca celelalte de rahat.
Pai da mai multe detalii ca de exemplu de ce buget dispui? Il cumperi pentru fitu?

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Conteaza bugetul daca vrei sa te incadrez in bani.

2 Iti zic asa in mare parte un sistem de Gaming fara sa zic tipul placi si asa mai departe iti zic de la ce firma/marca.

-Placa de baza:Recomand sa ai Asus.
-Placa video: Recomandat sa ai minim 2Gb (Rula bine jocurile, cu cat ai placa video mai mare cu atat ruleaza mai bine jocurile).
-Memoria Ram sa corespunda cu placa de baza (Recomandat sa ai 8 GB Ram), daca are si radiator memoria ram cu atat mai bine.

-Iar Procesorul sa ai minim Intel Core i3 este suficient de bine.

-Sursa sa fie de 500-800w (Sursa Game Daemon sau Sursa Raidmax) merge excelent.

-Carcasa sa fie una din marcile astea:
Carcase Game Daemon, Carcasa Thermaltake Chaser, Carcasa DeepCool LANDKING.

Daca ai sa zicem aceste componente ai un system de gaming cu o putere suficient de buna.
Mult Succes!

| vidii a răspuns:

De ce buget dispui?
Monitor ai? Care este rezolutia maxima?

| DrMundo a răspuns:

Lasand bugetul, de gaming calumea, Memorie ram 8 gb (neaparat), procesor Intel core 5 (quad core) sau Intel core 7 (quad core), placa video 2 gb. memoria la Pc in jur de 500 gb ajunge. dar merge si un tera