| Dutzu18 a întrebat:

Salut TPU
Ce laptop pana in 2700 de lei mi-ati recomanda? Cu mentiunea de a avea 8GB RAM si procesor I7.
Si ce magazine ieftine si bune de electronice din Romania stiti?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pina la viitorul ala o sa iti crape. Poti sa fii sigur de asta. Laptopurile de pina in 4-5000 RON folosite 4-6-8-10 ore pe zi la chestii mixte te tin mai mult de 2-3 ani doar daca ai FOARTE mult noroc. Plus de asta, o baterie sau un nenorocit de adaptor costa o gramada, unde mai pui si service-ul/reparatiile imposibile sau foarte costisitoare. Din ce inteleg ai nevoie de un desktop replacement, nu de ceva foarte usor sau cu o baterie foarte longeviva. Uite pe ce as merge eu in cazul tau (ca paranteza, am unul din 2009 care e fix ceva in genul asta, in mare - display de 17.3 si 1600X900, 4 GB ram, video dedicata, baterie care abia tine vreo ora si ceva, constructie de toata jena - pentru vremea respectiva, configuratia vs pret a fost foarte ok) - http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/
la care mai adaugi 4 GB de ram si MUSAI extensie de garantie 2 ani.

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

I7 U cu doua nuclee scoti in banii astia. Pentru ce ai nevoie? Daca nu e pentru prezentare de proiecte/preluare date/procesare foto la client, chestii de genul din care sa scoti bani, atunci pentru jocuri in banii astia MUSAI desktop cu i5 si o placa video decenta. Nu mai comentez de ce desktop si nu laptop, am facut-o de un miliard de ori si daca stai oleaca sa judeci iti dai si tu seama.

| Dutzu18 explică (pentru KodrutZ):

Pai ma gandeam ca e mai bine un I7 decat un I5 chiar daca nu imi trebuie, poate in viitor vor aplica aplicatii, jocuri care vor cere I7. Vreau laptop pentru ca am nevoie sa il transport, si sunt la internat...nu pot face investitia intr-un desktop in acest caz

| Dutzu18 explică (pentru KodrutZ):

Am inteles ce spui. Dar totusi am acum un laptop HP care nu a costat mai mult de 1700 de lei, inca mai merge si are 6 ani. Eu m-as fi gandit la asa ceva http://www.cel.ro/......hd-alb-l/, sau pe i5 ceva de genul http://www.pcgarage.ro/......gb-black/.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dutzu18):

Nu se mai fac acum ca atunci... si depinde si cit/cum l-ai folosit. Al meu are 5 ani dar abia vreo 1100 de ore de functionare. Daca il foloseam zilnic, nu cred ca trecea de 5000.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dutzu18):

Z50-70-ul ala e mult mai firav decit as prefera, avind in vedere ca totusi carcasa e din aluminiu/CU aluminiu. Am instalat un W8 cuiva pe unul de genul. De preferat ar fi sa ai SSHD si nu hard clasic. Diferenta de viteza in aplicatii uzuale si mai ales la boot/sleep e colosala.

| Dutzu18 explică (pentru KodrutZ):

Aha, si in concluzie ce laptop mi-ai recomanda tu pana in 2700, cu 8GB Ram si I7/I5?

| KodrutZ a răspuns (pentru Dutzu18):

Ce ziceam mai devreme - http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/
la care mai adaugi 4 GB de ram si MUSAI extensie de garantie 2 ani.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Hardul il schimbi eventual in citeva luni...

| KodrutZ a răspuns (pentru Dutzu18):

Pina la viitorul ala o sa iti crape. Poti sa fii sigur de asta. Laptopurile de pina in 4-5000 RON folosite 4-6-8-10 ore pe zi la chestii mixte te tin mai mult de 2-3 ani doar daca ai FOARTE mult noroc. Plus de asta, o baterie sau un nenorocit de adaptor costa o gramada, unde mai pui si service-ul/reparatiile imposibile sau foarte costisitoare. Din ce inteleg ai nevoie de un desktop replacement, nu de ceva foarte usor sau cu o baterie foarte longeviva. Uite pe ce as merge eu in cazul tau (ca paranteza, am unul din 2009 care e fix ceva in genul asta, in mare - display de 17.3 si 1600X900, 4 GB ram, video dedicata, baterie care abia tine vreo ora si ceva, constructie de toata jena - pentru vremea respectiva, configuratia vs pret a fost foarte ok) - http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/
la care mai adaugi 4 GB de ram si MUSAI extensie de garantie 2 ani.

| Jipa95 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/......b-white-1/
O alegere destul de inteleapta.
Pana in pretul de 2700 lei, nu se gasesc laptop-uri cu i7. Si acel i5 este foare ok ca si performante pentru un laptop.

| RaduTN a răspuns:

Uite aici: http://www.altex.ro/......3-free-dos are i7 dar are doar 4gb ram.

| KodrutZ a răspuns (pentru RaduTN):

Nici macar sa cauti prost nu esti in stare. http://www.pcgarage.ro/......desigilat/