| DeyCj a întrebat:

Salut TPU
Ce părere aveți de această configurație?
http://www.tocmai.ro/......23708.html

Cum vi se pare prețul în raport cu ceea ce conține?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| RaulTheGreat a răspuns:

Procesorul pune piedica, pe subiect de RAM e foarte bun, dar din nou HDD strica tot, ar merge un overclock pentru acei 1.8 ghz pana la 2.2 dar daca il vrei pentru jocurile din 2014 ti-as recomanda sa iti faci unul pe piese ( iesi cu aprox 1500 de lei dar te tine 5-10 ani )... totusi ma intreb cum de este asa de ieftin, banuiesc ca vanzatorul nu prea le are cu calculatoarele.

| DeyCj explică (pentru RaulTheGreat):

Păi eu sunt vânzătorul. Unitatea am primit-o contravaloare pe o lucrare și de asta îl dau la banii ăștia, măcar să îmi scot banii pe munca depusă happy
cu stația de jocuri e discutabilă traba.Una cu GPU de ultimă generație nu o
Ideea era să vă consult în legătură cu prețul; dacă nu e prea mare la cât l-am pus în vânzare.
Mersii de răspuns

| DeyCj explică (pentru RaulTheGreat):

Dacă și ceilalți useri îs de acord ai funda, deoarece nu ai înca un răspuns câștigător, deci ți-o fac cadou că toți trei ați răspuns corect și a-ți merita funda, dar cum numa una este, decât să vă bateți de la trofeu laughing mai bine cerem acordul lor.

14 răspunsuri:
| DeyCj explică:

Ulterior am vândut sistemul cu 230 RON.
Mulțumesc tutor pentru răspunsuri.

| LoveIsLove4Ever a răspuns:

Nu mi se pare o alegere buna, chiar daca are performante de pc low-end si are un pret bun nu sar merita nici OC, placa video este jalnica sa nu mai zic si de procesor

| DeyCj explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Mersi de răspuns.
Eu i-aș da funda lui „RaulTheGreat" deoarece nu are nici un răspuns câștigător, dar și al tău este evaluat pozitiv(ca nu am numa un trofeu. Ești de acord?

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru DeyCj):

Desigur. Trebuie sa ii faci si lui "safteaua" sa aiba si utilizatorul o funda happy Asta e serverul pe care ai zis ca il vinzi?

| DeyCj explică (pentru LoveIsLove4Ever):

L-am vândut pe tocmai.ro.Nu e server că site de anunțuri. happy

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru DeyCj):

Stiu ca ai intrebat tu ceva de un server mai de mult. Si ai spus ca il vinzi ca te-ai enervat pe suportul tehnic linux...

| DeyCj explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Aia referitoare la serverul de file sharing pe samba, probabil, nu?
Era vorba că nici cum nu am reușit să fac un server de samba ca să vadă folderele sheruite în afara LAN-ului. Ulterior am aflat că serverul de samba nu se poate configura să facă așa ceva, dar în schimb un server FTP poate face asta.Dar am abandonat proiectu că erau costuri prea mari la factura de lumină vs la ce îl foloseam.
Ideea era să fac un server de storage, asta era proiectul, pentru utilizare ocazională, dar după ce am făcut calculele de consum+tstimpul ivestit pentru punerea la punct a unu astfel de server, etc=> timp+costui prea mari vs performanțe.de asta am vândut ulitatea unei persoane din Brăila ce și-a făcut server GPS din ea.NIce job, și prețul a fost mic la care l-am dat(80 ron); bine adevăru e că un Athylon Xp nici nu merita mai mult whistling

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru DeyCj):

Nu ai facut afacere buna. Athlon xp nu e bun dar un server intreg merita mai mult de 200 de lei

| DeyCj explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Era desktop modificat în server, de asta l-am dat la banii ăștia; decât să stau cu fieru vechi în balcon mai bine l-am dat vb aia pe o bere.
Știu ca te-ai gândtit probabil la un server rackabil mai profi, dar nu merita investiția în așa ceva dacă nu scoteam profit din asta.Am găsit ceva oferte cu un Proliant pe DDR, max 16 Gb ram ECC, dual Cpu Intel xeon(la 2400 dacă bine mai țin minte) la 400 lei, cu tot cu 2 hard-uri pe SCSI.Da și factura la energie venea de vorbeam singur, că serverele asta aspiră din rețea cam 900W în full load+că fac ca avionu când funcționează. whistling, dar pentru small buisnss, ca servere de storage site, etc sunt splendide, exclud din start streaming-ul și alte operații ce ar face Proliantul ăsta antic să crepe instant whistling.

| cosmii10 a răspuns:

Degeaba ai RAM mare daca nu ai Placa Video buna.

| DeyCj explică (pentru cosmii10):

Mersi de răspuns.
Eu i-aș da funda lui RaulTheGreat deoarece nu are nici un răspuns câștigător, dar și al tău este evaluat pozitiv(ca nu am numa un trofeu. Ești de acord?

| cosmii10 a răspuns (pentru DeyCj):

Ok.