| ronaldopaul490 a întrebat:

Ce parere aveti despre leptopul Lenovo g580 procesor i3 4 nuclee de 2.3 ghz, Ram 8GB DDR3, placa video geoforce GT635m, Hard disk 1TB. oare merge GTA 4?

Răspuns Câştigător
| Husicel a răspuns:

Procesorul este slab cumpără mai bine un i5, baterie slabă, ia cu 6 nuclee în rest e bine

| introduaicinumele a răspuns (pentru Husicel):

Haha, eu am un procesor cu 2 nuclee vechi de 3-4 ani si imi merge GTA 4 in detalii maxime. placa video e importanta in jocuri. nu mai fii unul dintre acei n00bi care cred ca procesorul e cel mai sfant. si tehnologiile noi permit unui nucleu sa execute mai mult de 1 proces in acelasi timp, adica un dual core poate lucra ca un quad core si in plus va consuma mai putin curent si se va incalzi mai putin, dar va fi mai scump.

Pentru cel care a postat intrebarea:

Da, pe acest laptop merge GTA4, nu in detalii maxime, dar in detalii medii si o rezolutie decenta, pe cipul ala grafic ar trebui sa mearga cam orice joc in detalii medii in 1366x768, exceptie astea noi care cer mult. In fine cipul vine in mai multe variante, depinde de modelul laptopului.

PS: i3-ul ala n-are 4 nuclee, are 2 neclee si 4 threaduri, adica are multythreding, un nucleu se poate ocupa de 2 procese in acelasi timp.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dada, 200 de nuclee.
O sa mearga gta 4.
Si i3 e dual-core, dar nu mai conteaza. Performanta nu o masori in kiglgramde nuclee(ca asa se face dupa unii destepti).

| crackster a răspuns:

Este bunicel. GTA 4 iti va merge dar nu la detalii inalte. Dar ce ar fi mai bine sa te uiti la laptopul asta: http://bit.ly/16Ce9Tr
Merg toate jocurile noi la detalii mediu-high. Nu vei regreta alegerea. Mult succes!