| Sebastian1197 a întrebat:

ce placi video sunt mai potrivite pentru gaming, cele din seria Radeon r9 sau Geforce GTX?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Auditore_Mario_1994 a răspuns:

Ambele. Diferentele sunt mici. Diferentele majore sunt : Radeon R9 consuma mai mult curent ( deci necesita o sursa mai buna ) si se si incinge foarte tare ( deci face si zgomot pentru ca ventilatoarele se invart mai tare in functie de temperatura )
GTX ( iti recomand de la 730 in sus ) ofera mai multa stabilitate si spre deosebire de Radeon nu se incinge tare si este mai silentioasa.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Aici depinde ce buget ai prietene. Seria r9 de la amd consuma foarte mult, trebuie sa ai sursa tapana si se incalzesc in draci. Sunt foarte performante dar sunt singurele dezavantaje majore.
Cele sin seria gtx si aici ma refer la 960, 970, 980, 980ti sunt opusul celor amd ce am explicat mai sus.
Ca si sfat, daca ai banutii, nu te uita la amd. Nici la procesoare, nici la placi video.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Hai breh lasati miturile cu incalzitul in draci. Depinde cine si cum le face.

| Sebastian1197 explică:

Pai maxim 2500 ron