| babuin21 a întrebat:

Ce recomandati pentru fotografie (portrete/poze de grup/wildlife/sport):
-Canon 800d
-Nikon d5600
-Nikon d5300

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un fotograf bun, cu experienta si pricepere.
Poate face portrete reusite cu orice camera foto.

| mihai69 a răspuns:

D5600 fără discuție; dar contează enorm și obiectivele - iar la Nikon chiar ai de unde alege.

| babuin21 explică (pentru mihai69):

Imi poti motiva alegere pe care ai facut-o?

| NLS a răspuns (pentru babuin21):

800D e mai bun dacă dorești fotoreportaj și wildlife, fiindcă are mai multe puncte de autofocus (45 fata de 39 la D5600) și 6 fps fata de 5.

D5600 îți oferă baterie mai multa și e ceva mai ușor.

In rest nu difera aproape deloc.
Ambele au același senzor, DAR pentru a decide, vezi ce oferă obiectivele cu care vin.
Au fiecare IS integrat?
Cum e focusul? (silențios, rapid)
Cauta review uri exact cu acel obiectiv.

| mihai69 a răspuns (pentru babuin21):

Da:
- personal, sunt fan Nikon. Dar culmea! asta după ce am fost decenii la rând un adept convins al aparatelor Canon. Asta până când au refuzat să repare o cameră care avea un senzor defect (cu un defect până la urmă chiar recunoscut de ei, dar... la alte modele!)
Oricum, stând strâmb și judecând subiectiv, mi se pare că imaginile scoase de senzorul Nikon sunt mai bune calitativ față de Canon. Poate și din cauză că senzorul lor e ceva mai mare...
Restul avantajelor tehnologice oferite de Canon nu sunt atât de importante încât să încline semnificativ balanța în favoarea lor. Cu singura excepție că are stabilizare electronică la filmare. Deci dacă o folosești majoritar drept cameră video, atunci da, merită mai mult Canon. Altfel, nu prea. Că are 6 fps față de 5 la rafală? da, în procente sună rău - 17%, dar cu ce te ajută acea poză în plus?!? Că are mai multe puncte de AF? când de multe ori se intervine manual asupra focalizării, pentru a avea o fotografie cât mai aproape de perfecțiune?
Cât despre D5300 - singura chestie în plus față de cele 2 de mai sus este că are GPS integrat. Și chiar nu e ceva de care să nu te poți lipsi. Vrei musai o localizare a pozelor tale? Fă una și cu telefonul mobil (la care ai activat funcția de acces la localizarea geografică a camerei).
- e ceva mai ușoară și mai mică;
- face mult mai multe poze la o încărcare de acumulator.
Așa cum spuneam, nu atât camera face diferența, cât cel ce o mânuiește și mai ales, optica (obiectivul folosit). Mai ales când compari aparate din aceeași clasă.
Vezi și aici, opinia unor specialiști: http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-Rebel-T7i-vs-Nikon-D5600