| babuin21 a întrebat:

Ce recomandati, Nikon d5600 sau Canon 800d?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai de gand sa le folosesti cu obiectiv de kit, sau vrei (in viitor) sa investesti bani si sa cumperi un obiectiv bun separat?

Un obiectiv bun inseamna un obiectiv cu deschiderea diafragmei cat mai mare, pentru a capta mai multa lumina.
In specificatii asta se traduce printr-un f/number cat mai mic.

(un obiectiv f/1.8 sau f/2.8 e mult mai bun decat f/3.5 sau f/5.6 si de vreo 5 chiar 10 ori mai scump )

Ai nevoie de deschidere mare a diafragmei cat doresti sa faci poze faine la apus/rasarit sau in conditii de lumina scazuta (interioare de biserici sau pesteri, unde nu ai voie sa folosesti blitzul integrat si unde nu ai nici lumini artificiale).

Aparatele sunt asemanatoare, totusi Canon-ul are cateva atu-uri.

Eu detin un Canon 70D, desi imi plac mai mult Nikon, dar am calculat ce e mai bine pentru mine,...
(un obiectiv de la Nikon echivalent cu ce am eu, ar fi costat 1200 euro, al meu a costat 800)
iar dintre cele 2 tot pentru Canon as opta.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

PS: un "obiectiv bun" presupune si alte trasaturi, nu doar f/number mic.
Mai conteaza numarul de lentile, calitatea sticlei din care e facuta lentila, calitatea slefuirii, si designul lor.

Pentru calitatea (finetea) focusarii, conteaza si motorul de (auto)focus.

Am uitat sa iti spun cu ce e diferit Canon-ul.
Pentru niste cadre clare, ai nevoie de stabilizare a imaginii.

In orice aparat din zilele noastre exista Stabilizare Electronica (ES), pe 2 sau uneori 3 axe... insuficient, sistemele acestea nu lucreaza prea bine.
Si exista uneori integrate in obiective sau in aparat, sisteme gimbal de stabilizare optica (OIS). Acestea sunt cireasa de pe tort, insa aparatele care au asa ceva, sunt mai scumpe.

Obiectivele cu care vin cele 2 modele la Kit, au fiecare stabilizare optica.

Daca vorbim despre aparate, Nikon-ul mi se pare ca nu are stabilizare deloc, in timp ce Canon-ul are un sistem foarte inovativ de stabilizare electronica pe 5 axe: Movie Electronic IS (e ceva nou, si se pare ca functioneaza acceptabil, aproape la fel de bine ca stabilizarea optica).

Tot Canon-ul are un burst rate mai mare (6 FPS vs 5 la Nikon) si un sistem mai bun de autofocus.

1 răspuns: