| Cristea_Florin_1984 a întrebat:

Ce se intampla daca dau un picior lateral in unitate(in pc)?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Harddiskul este cel mai suspectabil de a se distruge in cazul unei lovituri. Capul de scriere al acestuia se afla la cativa milimetri de discurile metalice pe cere se afla scrise informatiile. O astfel de lovitura poate corupe anumite fisiere importante ( cum sunt cele necesare sistemului de operare ) sau poate distruge complet/partial un HDD.

Sintome ale unui HDD care incepe sa cedeze:
- Timp de bootare mult mai mare decat in mod normal
- Fisiere corupte
- Zgomot puternic
- Fum / miros de ars.
Se recomanda inlocuirea acestuia cat mai repede

Desigur, asta este varianta cea mai posibila. Acum, in functie de puterea loviturii poti distruge placa de baza, carcasa, sistemul de racire, sursa, dispozitivele PCI(-X/e), etc.

| EusebiuPWN a răspuns:

Faci zgomot.

| Motanul239 a răspuns:

Creste viteza calculatorului, evident. De asemenea, metoda poate fi folosita cu incredere si in cazul in care se blocheaza o aplicatie. In manualul "Fotbalist in IT" sunt descrise insa doua posibilitati:
1) Situatia este imbunatatita instantaneu
2) Situatia este imbunatatita imediat dupa restartul cauzat de piciorul in unitate.