| ElMagnifico a întrebat:

Cine stie cum poti sa instalezi jocuri pe Ubuntu

1 răspuns:
| rogi28 a răspuns:

La ubuntu sunt mai multe tipuri de instlari, cea mai simpla metota e ca sa gasesti jocuri cu terminatia DEB, ele se pornesc ca si EXE la windows, insa cele late terminatii care se mai itilnesc se aplica instalarea doar prin terminal.
este un siteu DESURA.COM pe acest siteu faci inregistrare si copii terminalul dar tine cont ca terminalul trebui sa fie instalat intr-un folder care nu trebuie sa contina (ș,ț, ă, î) in acest caz nu se va determina corect locatia pentru ca nu va cunoaste numele.
pe acest siteu sint jocuri destul de interesante dar slabute. mai bine pentru jocuri instaleaza windowsul ca o sitema paralela ubuntului. poti sa incerci