| Λndrei a întrebat:

Credeti ca mai devreme sau mai tarziu Ubuntu va depasi Windows?
Dupa 5 ani de Windows mi-am instalat Ubuntu 12.04 si sunt FOARTE multumit de el.Singura problema este ca pe Ubuntu nu poti sa joci jocuri asa cum o faci pe Windows dar daca ar aparea versiuni si pentru Ubuntu eu sincer as uita ca Windows exista.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu va depasii niciodata. Iti dai seama ce scandar ar iesii daca ceva gratis ajunge mai bun ca windows care il platesti, sau mac.

| laptopnews a răspuns:

Important e sa iti placa tie si sa te descurci. Poti incerca si alte versiuni Linux. E clar ca nu se pune asa mare accent pe el pentru ca nu este foarte utilizat. Succes!

| DimLight a răspuns:

In viitorul apropiat un sistem de operare gratis are sanse minime sau nule sa intreaca un sitem platit, cauzele sunt evidente. daca o sa apara un tool astfel incat sa poti converti cu un update din cand in cand orice program sa mearga si asta sa fie gratis cresc sansele altfel e imposibil.
plus si trecerea pe alt sistem e mai dificila pentru developeri pentru ca ar insemna un castig total mult mai mic datorita pietei restranse

| Λndrei explică (pentru DimLight):

Pai exista programe pentru Ubuntu care te ajuta sa rulezi programe.exe din Windows.Deci poti juca jocuri si pe Ubuntu insa un utilizator normal nu cred ca ar reusi sa faca asta.Desi acel programel te ajuta nu o face printr-un simplu click.
Daca cei de la Linux s-au gandit sa lase sistemul gratis cat timp oamenii se obisnuiesc cu el si pot sa-l incerce fara costuri iar dupa sa fie platit?
Nici macar nu-ti trebuie AV pe Ubuntu? De ce? Pai pentru ca nu prea sunt virusi...
Ubuntu este foarte stabil, se incarca mult mai repede decat Windows si cred ca este si mai usor de utilizat.
Problema este ca toata lumea este obisnuita cu Windows si multi nici macar n-au auzit de Ubuntu...asta este o problema de dezinformare!

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Nu prea imi pot da seama,fiecare om cu gusturile sale,totusi,in ziua de azi nu prea cred ca se fa da Windows la o parte,aproape toata lumea sa obisnuit cu el,poate mai in colo vor incepe mai multe persoane sa il foloseasc, findca daca ai spus ca nu se pot juca jocuri pe el ca pe windows iti dai seama, orice om vrea sa joace un joc pe pc, deci eu nu cred Ubuntu va depasi Windows, parerea mea straight face