| xShifT a întrebat:

Cred ca sunt prima persoana careia i se intampla asta rolling on the floor. Deci mi-am cumparat un laptop de pe eMAGhttps://m.emag.ro/......DWBYJCBBM/ si am instalat windows 10. Daca nu misc mouse-ul deloc timp de 5-10 minute isi da restart, iar daca il misc, laptopul merge fara nicio problema.Dau funda! P.S am umblat pe la setari la ecran sa nu ne inchida!

16 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Isi da restart, sau iti apare un bluescreen sau ceva de genul?
http://pcsupport.lenovo.com/....../downloads
Ai aici toate driverele, instaleaza tot, apoi http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/ runtime-urile acestea, da-i un restart si vezi cum se comporta.

| xShifT explică (pentru CM7YRE):

Isi da restart instant fara sa se inchida frumos si apoi sa se aprinda si nu, nu imi pare nciun bluescreen.si o sa incerc.

Bula
| Bula a răspuns:

La instalarea windows-ului s-a copiat cod gresit pentru functia sleep /hibernate si laptop-ul il interpreteaza ca "restart".
Instaleaza din nou windows-ul, daca e posibil de pe alt kit.

| xShifT explică (pentru Bula):

Pai o sa incarc sa bag windows, doar ca am observat ca face asa numai atunci cand e la incarcat, deci sa probez cu alt incarcator?

| Bula a răspuns (pentru xShifT):

N-are nimic cu incarcatorul, daca problema apare atat in regim alimentat de la retea, cat si in regim economic, pe baterie.

| Bula a răspuns (pentru xShifT):

Daca incarcatorul nu da tensiunea buna (sau are putere prea mica), atunci poate cauza probleme.
Incearca si cu un alt incarcator, dar sa se potriveasca tensiunea si puterea!

| xShifT explică (pentru Bula):

Pai problema apare doar cand e la incarcat.Cand stau pe baterie nu mai are nimic

| Bula a răspuns (pentru xShifT):

Ti-am scris: verifica si cu un alt incarcator original, cu voltajul si puterea potrivita!

Am impresia ca, incarcatorul tau nu este original sau e defect si nu mai da voltajul /puterea corespunzatoare.

| RAY a răspuns:

Clar are ceva legat de hardware, ca software nu are, asta daca nu intra in hibernare sau adormire, ia vezi nu e setat sa doarma ca frumoasa din padurea adormita, in orice caz du-te cu el sa til schimbe, eu as reinstala windowsul, as instala totul asa cum trebuie si atunci daca ar face fite de astea as merge cu el la service

| xShifT explică (pentru RAY):

Deci am observat ca atunci cand nu folosesc incarcatorul nu isi mai da restart.Sa probez cu alt incarcator?

| Vvistula a răspuns:

Sa le dai cu laptopul in cap, asa ceva nu e normal.

| GPA a răspuns:

Scrie in run (tasta Windows+R) powercfg.cpl. Selecteaza high perfomance. La Choose when to turn off the display selectezi la "Put the computer to sleep"=never

Acum, la planul High performance pe care l-ai selectat, mergi pe "Change plan settings" - put the computer to sleep(never).
La change advanced power settings - Hard disk - Turn off hard disk (selectezi pe Never). La sleep, pui totul pe never in afara de "Allow wake timers"(Enable) si Allow hybrid sleep(on).

Verifica in bios(F2/F10/Del) daca ai optiunea " Power off energy saving " (Dezactivezi)-Disable
La "Hibernate after" dai "disable"

| xShifT explică (pentru GPA):

Deci am observat ca atunci cand nu folosesc incarcatorul nu isi mai da restart.Sa probez cu alt incarcator ca am focut tot ce ai zis si tot asa face?

| GPA a răspuns (pentru xShifT):

Sigur, încerci un alt adaptor dacă ai observat acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apasa pe baterie acolo langa ceas, si ai 3 planuri, power save, high performance si medium sau nu mai stiu cum e aia.
Dai pe cea pe care o folosesti, si in meniul din stanga ai niste optiuni. Chose what happens when the lid closes, si ai si standby after 10 sau 15 min, pui pe off acolo la ambele. si scoate si aia cand inchizi capacu sa nu se inchida si laptopu, seteaza "do nothing"

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Opreste hibernarea, vezi daca face tot asa