| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Salut TPU. Credeti ca inteligenta artificiala va ocupa toate joburile, iar oamenii nu o sa mai aiba ce muncii? In viitorul apropiat, sau departat?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dimpotriva.
Ma tem ca, inteligenta artificiala sa nu depaseasca ceea umana, fiindca in acel caz ar putea sa ne tina in sclavie (omul va munci pentru I. A.):

| AtomiX a răspuns:

Salut. Raspunsul scurt cred ca este: depinde.
Acest A.I. este un robot deci facut de om, iar in codurile de creare, omul cu siguranta i-a pus sau o sa-i puna reguli gen: nu minti, nu fura, nu ridica mana asupra omului etc...Acum, daca este intr-adevar inteligent robotul, teoretic inteligenta lui tot evolueaza mult mai repede decat cea a omului si ar ajunge la un punct in care inteligenta lui sa se mareasca singura si sa depaseasca inteligenta limitata pe care i-a creat-o omul. Atunci teoretic ar putea sa isi formeze singur limite, pareri etc, iar acele reguli de netrecut initiale sa fie doar niste reguli morale si sa nu ii mai interzica lui de a face ceva (la momentul respectiv inteligenta posedata de robot ar fi cu mult peste inteligenta umana, am fi ca niste oameni din pesteri pentru ei). Iar despre inlocuitul job-urilor... posibil, dar lucrurile or sa evolueze si oamenii or sa poata face rost de bani din alte lucruri sau prin alte mijloace, ca ar fi cam ilogic sa creezi ceva ce iti ia painea de la gura, nu crezi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Munca fizica greu o va face ai.

| dullcat a răspuns:

Buna.Va ocupa unele joburi si din prezent, insa sa spui toate, e complet exagerat.AI isi trage informatiile de pe internet.Ai idee cate cunostinte si informatii exista in lume, care nu sunt urcate pe internet? laughing Si nici nu cred ca vor fi.

| MironMihaela a răspuns:

Din pacate omul este propriul lui dusman si in viitor e posibil sa fim dominati de aceste creatii si creaturi.