| Stefan94d a întrebat:

..cum aflu cat curent consuma PC-ul?

4 răspunsuri:
| Adyspeed a răspuns:

Eu cand intram in bios ( da nu iti recomand daca nu stii sa umbli ) arata undeva ce voltaj intra si faci calculul. oricum Pc-ul consuma foarte putin, ca un var de al meu stie electronica si mi-a zis ca pot sa tin si o saptamana pc in priza ca nu consuma cat un televizor intr-o zi. mai multe detalii nici eu nu stiu. sper ca te-am ajutat. bafta

| blondissima a răspuns:

Simplu. Cu calculatorul aprins notezi index-ul de la contorul electric intr-o ora, la inceputul orei si la sfarsit apoi le scazi. Il stingi. Faci aceeasi operatie timp de alta ora, dar trebuie ca aceleasi electrocasnice ca si inainte sa fie in functiune in afara de calculator. Diferenta dintre rezultate este cunsumul pe care vrei sa-l aflii.

| Catalin_4903 a răspuns:

Ex:daca sursa are 500W atunci 0, 5 KW*24H=12KWh

| Pami_4763 a răspuns:

Downloadezi programul asta de aici >>> http://research.microsoft.com/en-us/projects/joulemeter/ si il lasi sa ruleze cateva ore bune, chiar 24 daca e posibil!