| Ritska a întrebat:

Am un ventilator cu puterea de 50 W in camera si vreau sa stiu daca consuma mult curent. Cum aflu cat consuma intr-o ora de mers in continuu? Am inteles ca 1 kw/h costa 0, 5 lei. Deci cati lei consuma pe ora?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai inteles.1kw=1000 wati.Asta inseamna ca ventilatorul tau, daca are 50 wati, consuma 1kw in 20 ore.Sincer,ma indoiesc de aceasta puterea, cred ca 50 este frecventa curentului de functionare al ventilatorului, nu puterea lui.Imi cer scuze pentru "inmultirea cu 0, 5", voiam sa zic imparti ca sa afli cit consumi pe ora, ca bani.Scuze inca odata.

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Consumă 1 Kw la fiecare 20 de ore de funcționare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu sa imparti 1000 la 50 si sa inmultesti cu 0, 5?

| Ritska explică (pentru anonim_4396):

Si vrei sa spui ca ventilatorul consuma 10 lei pe ora? straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ritska):

Nu ai inteles.1kw=1000 wati.Asta inseamna ca ventilatorul tau, daca are 50 wati, consuma 1kw in 20 ore.Sincer,ma indoiesc de aceasta puterea, cred ca 50 este frecventa curentului de functionare al ventilatorului, nu puterea lui.Imi cer scuze pentru "inmultirea cu 0, 5", voiam sa zic imparti ca sa afli cit consumi pe ora, ca bani.Scuze inca odata.