| Ionnegu a întrebat:

Salut, TPU! Cum pot afla cine a scris o pagina Wikipedia? Ca exemplu, asta https://ro.wikipedia.org/wiki/Caracal_(animal)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti afla autorul doar de la administratorul platformei ro.wikipedia.org si numai daca acesta este de acord sa-ti fie comunicate datele lui.

| Ionnegu explică (pentru Ioandelasal):

Eu am auzit ca oricine poate modifica WIkipedia. Deci daca modific Wikipedia, nickul/numele meu nu apare niciunde? Nu are fiecare pagina o lista cu nickurile celor care au modificat-o? Mie mi se pare ciudat ca datele despre cine a modificat wikipedia sa fie secrete. Nu vreau sa fi insistent, dar la o adica, Wikipedia este cea mai mare enciclopedie, si ar trebui sa fie transparenta. In fine, cum pot contacta adminul ro.wikipedia.org?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionnegu):

Trebuie sa fie datele de contact indicate pe ro.wikipedia.org, precum si raspunsuri la intrebari frecvente si alte indrumari, daca esti interesat cauta-le.

| Ionnegu explică (pentru Ioandelasal):

Nu le gasesc.

| Ionnegu explică (pentru Ionnegu):

Https://ro.wikipedia.org/......nistratori

Am gasit administratorii de la Wikipedia in romana. Insa cand apas pe "mesaj", ajung la o pagina ciudata. Cum le gasesc e-mailul?

| Ionnegu explică (pentru Ioandelasal):

Din cate inteleg de la https://ro.wikipedia.org/......nistratori mesajele se lasa la https://ro.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Afi%C8%99ierul_administratorilor, nu prin e-mail. Oricum, mersi pentru initiativa de ajutor