| DannyABCD a întrebat:

Cum pot face mai multi GB RAM, de la 2gb la 4gb sau mai mult? Am win 7 si scrie ca am Physical Memory ( MB ) 2047 ( Windows Task >ManagerPerformance ). Nu ma pricep la computere ( Sa stiu de placa de baza, placute de rami etc ) si as vrea o modalitate de a-mi face mai multi bani ieftin. Cu CPU-Z imi arata: Processor AMD Athlon 64 3500+ MainBoard GeForce 7050M-M Memory type DDR 2 size 2gb. Anu trecut mi-am luat o placa video DDR3 2gb dar tot 2gb am, in loc de 4. Asa ca as vrea cum s-o pun, sau daca nu o pot pune ( Nu incape, adica nu e pentru 2 ) ca sa stiu daca sa iau placa de baza sau nu.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu inteleg nimic din intrebarea ta! Ai 2 Gb de Ram si ti-ai luat o placa video de 2 Gb si ai tot numai 2 Gb de RAM?! Ce are memoria RAM cu placa video?! Ca sa-ti maresti RAM-ul trebuie sa iei niste placute RAM. Chestia este ca la tine placa suporta pana la 16 Gb de RAM. Daca acum ai 2 Gb (2048 Mb. Acolo e greseala cu 2047 Mb) mai poti sa iei (pentru ca un slot este ocupat) inca o placuta. Placuta poate fi de orice capacitate dar trebuie sa aiba frecventa celei vechi (800/667/533/400). Deci trebuie sa te uiti pe cea de 2 Gb si sa vezi la ce freventa lucreaza si sa iei la fel. Daca nu stii cum sa afli frecventa ia de pe net CPU-Z si uita-te la memorie.