| TheSeventhSin a întrebat:

cum pot sa sterg tot din c?
Adica vreau sa fac windowsul cum era la inceput cand l-am instalat.Ce pot sa fac?
Ca si cum l-as reformata dar fara windows.
Vreau sa mentionez ca am windows 7.

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Dezistaleaza porcariile alea de programe ca alea sunt asa de decor abia curata.

2 Instaleaza Kaspersky (iti poate elimina in jur de 10%-50% din virusii din sistem) dar problema este ca se misca greu si dureaza destul de mult (daca zici ca abia se misca) durata va fi mai mare.

3 Pentru a imbunatati performanta pc tau Instaleaza Advanced System Care.
Iti inbunatateste pc + iti da Unistaler (program care dezistaleaza si curata si registri din sistem).

4 Iti zic 5 setari de crestere a performantei la pc tau sa mearga 1% mai repede.
1 Start=Run=regedit=Hkey_Current_User= Control Panel=Desktop
Iar in partea dreapta la MenuShowDelay dai click si setezi valoarea 1 sau 0.

2 HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem
Creaza un DWORD cu numele NtfsDisableLastAccessUpdate daca ai vezi ca valoarea lui sa fie 1.

3 HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVerion\Run

La amandoua stergi intrarea nedorita din dreapta.
Mai pe scurt cele care vrei sa nu se deschida la deschiderea pc.

4 START> Run> regedit> HKEY_CLASSES_ROOT> HCP (click dreapta> rename> HCP-OFF)

5 START>Run>gpedit.msc>ok>Computer Configuration> Administratic Templates>Network> QOS Packet Scheduler> Limit Reservable Bandwith> Enable> 0% > Apply> OK

Dupa ce ai facut aceste modificari acuma poti sa-i dai un restart dupa restart vezi putina imbunatatire la sistem.

Sunt multe setari ca sa mearga mai bine dar ca sa repari pc (instaleaza kaspersky si Advanced system Care) iti elimina virusi si programele nedorite oricum durata de curatare poate sa fie mare la kaspersky daca este foarte virusat sau merge foarte greu poate dura foarte mult.
De obicei cand curata fiecare lucru fisier in parte curata bine si rezolva problema dar dureaza foarte mult.

La mine sa imi curete pc cu virusi a durat 2-4h.

| TheSeventhSin explică (pentru DragomirMihail2020):

Multumesc,apreciez mai ales la cat ai scris.
Ti-am data funda happy

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Multumesc pentru Funda.
Nu conteaza cat scrie cineva si continutul si daca te-a ajutat cu ceva asta conteaza cel mai mult.

| TheSeventhSin explică (pentru DragomirMihail2020):

Da chiar mi-a fost de ajutor, nu mi-am reformatat pc-ul insa merge acum perfect.

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Dezinstaleaza fiecare program pe rand din Control Panel, dar nu va fi niciodata ca atunci cand instalezi windows-ul nou, pentru ca iti ramane registri, anumite fisiere ascunse si alte prostii.

| TheSeventhSin explică (pentru Ineys):

Pai eu vreau sa-mi reformatez pc-ul din cauza la virusi. pana acum imi mergae perfect iar de 2 zile se misca foarte greu... am folosit ativirus si ccleaner dar nimc.Chiar daca sterg tot din el chiar si ce e in D sau E in C tot o sa raman virusi.

| Ineys a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Normal ca inca vei avea virusi, de ce nu reinstalezi windows-ul?