| Razvan17Me a întrebat:

Cum pot vedea ce hardware am si cum sa il dezinstalez din PC? Va rog mult imi apare display-ul ca in safe mod si -256 culori! Am facut ceva din greseala si am instalat un hardware care nu il doream! Funda!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Salutare.
Pentru început să caliricăm două noțiuni care se pare că le confunzi.
Hardware=partea electronică din calculator(RAMii fizici, procesorul, placa video, etc), la astea le zice hardware
Software=partea de aplicații, drivere Platofrme și sistme de operare, inclusiv drivere.
Deci nu ai cum să dezinstalezi hardware-ul din soft, numai dacă înlături ceva module elecronice, dar asta va duce la disfincții și scaderea performanțelor sistemului sau chiar inoperabilitatea calculatorului(dacă scoți sursa de alimentare de exemplu) whistling
Cum ai instalat un hardware(ce hardware) ce nu îl doreai?
Ce era RAM, placă video etc?
Dacă e vorba de software, mai precis drivere(acele mici programe ce fac legătura între partea hard și soft a calculatorului, iar fără acestea sistemul de calcul nu poate funcționa), atunci mai mult ca sigur ai dezinstalat driverul pentru placa video.
Asta nu e o problemă, că îl gasești pe site-ul producătorului plăcii video;
din Windows Start/run scrii dx diag
La Debian based distros scrii în terminal lspci.
Apoi cauți pe net driverii pentru placa video(atenție la Linux că de regulă sunt utilitare în gen jockey care decarcă i instalaează automat axceste tipuri de drivere). Succes

2 răspunsuri:
| 2Low a răspuns:

Hardware?! De Hardware tin componentele Pc-ului.
La ce ai facut probabil este driverul la placa video.
Trebuie sa stii placa video ai.
Ai 3 variante : Desfaci unitatea si te uiti,(slabe sanse sa iti dai seama care este), instalezi Everest si iti zice toate detaliile sau daca nu Start-Run si scrii pe dxdiag.

Apoi mergi pe google.ro si scrii "numele placii de baza" driver download si vezi ce iti apare.Ar fi foarte bine sa il iei de pe site-ul producatorului.

Mult succes.
Un reply daca nu m-am facut inteles.

| LuMix a răspuns:

Nu poti trebuie sa dai reparare windows si asta daca nu merge trebuie reinstalat windowsul.