| Thesinger1 a întrebat:

Cum pun o imagine de fundal pe exteriorul unui cd?
De ce am nevoie?
Raspunsul care ma lamureste primeste funda!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca vrei sa imprimi pe fata cd-ului sau dvd-ului o anumita imagine, exista 2 optiuni:
1. Cumperi o imprimanta profesionala pentru personalizare cd/dvd (daca nu faci din asta o afacere, nu are sens investitia; e destul de costisitor).

2. Exista dvd-rw cu functie de inscriprionare cu laser a imaginii dorite pe cd-uri speciale, care costa dublu decat cele normale. E un dvd-rw ca oricare altul (poti inscriptiona si cd-uri sau dvd-uri normale), dar are in plus optiunea de creat design cu laserul pe cd/dvd.
Varianta cu imprimanta speciala e mai potrivita daca ai fonduri si un scop precis, caci poti imprima orice imagine, cu orice culoare, pe cand un dvd-rw iti creeaza o imagine cu o singura nuanta (gri sau maro. etc).

| Thesinger1 explică (pentru dannyel86):

La varianta cu dvd-ul ce program trebuie sa folosesc?

| dannyel86 a răspuns (pentru Thesinger1):

LightScribe.
Daca iti cumperi dvd-wr, ar trebui sa-ti dea si cd cu program de inscriptionare cd/dvd (Nero, spre exemplu), care vine la pachet cu LightScribe. (la mine aplicatia lucreaza prin Nero, dar s-ar putea sa-l gasesti si independent). Informeaza-te complet de la furnizorul dvd-rw cu functia LightScribe.