| Gax97 a întrebat:

Cum se poate crea un cuprins in pdf si word, adica atunci cand dau dublu click pe un titlu de capitol din cuprins, sa ma directioneze la pagina unde incepe capitolul respectiv. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Avantajul unui cuprins creat automat este în primul rând legat de aspectul profesional, şi în al doilea rând de faptul că titlurile incluse în cuprins funcţionează ca linkuri spre respectivele paragrafe. De asemenea, modificarea unui titlul sau adăugarea unui noi capitol în cadrul documentului se poate rapid corela la cuprins printr-o simplă actualizare.

1. selectaţi titlurile capitolelor pe care doriţi să le includeţi în cuprins, apoi marcaţi-le cu ALT+SHIFT+O. În fereastra de marcare care va apărea, introduceţi nivelul ierarhic al titlului – pentru un capitol alegeţi level 1, pentru un subcapitol level 2, şamd.
Aspectul titlurilor marcate trebuie să fie cam aşa:

Dacă doriţi să dispară P-urile alea inversate, faceţi click pe butonul din bara de sus.

2. după marcarea tuturor titlurilor cu nivelul ierarhic corespunzător, poziţionaţi cursorul acolo unde doriţi să inseraţi cuprinsul. Din meniul insert, selectaţi index and tables, apoi tab-ul table of contents. Selectaţi numărul de nivele care doriţi să fie afişat (în funcţie de ierarhia creată de dvs) iar la options, bifaţi table entry fields. La formats puteţi selecta stilul de afişare dorit. De asemenea, puteţi indica şi caracterul de legătură între titlu şi numărul paginii (..., ____) în meniul tab leader din fereastra table of contents.
3. dacă aţi modificat un titlu sau aţi adăugat o nouă marcare sau aţi mutat capitolul la o altă pagină, faceţi click dreapta pe cuprins şi selectaţi update fields.

Dacă vă apare mesajul „Error! No table of contents entries found.", verificaţi dacă aţi bifat opţiunea table entry fields în tab-ul table of contents

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ambele folosesc opțiunea HYPERLINK
În word - insert - hyperlink...
Pt pdf, ai nevoie de Adobe acrobat unde faci aprox la fel ca în word

| Gax97 explică (pentru sierra1):

As vrea ceva in genul acesta: https://asandului.files.wordpress.com/2016/09/crearea-unui-cuprins.pdf
Cand apas pe un titlu din capitolul acelui pdf, ma directioneaza la pagina/locul unde incepe capitolul respectiv. Asa vreau si eu.

| sierra1 a răspuns (pentru Gax97):

Păi e explicat acolo foarte frumos pentru WORD. Urmărește pas cu pas și faci. In pdf, așa cum am spus, ai nevoie de Adobe acrobat și folosești opțiune de inserare link (am făcut așa ceva și merge frumos)

| NLS a răspuns:

In Word:
https://www.youtube.com/watch?v=FOPsKuvuMsk

Linkul daca nu ma insel se creeaza automat, Apesi Ctrl+Click pe textul din cuprins si te duce la textul referinta.

In PDF se preia exact din Word, deci daca functioneaza in Word, creezi PDF-ul cu PDF Creator, Cute PDF Writer, PDF24, etc... si vei avea linkuri catre continut in cuprins.