| anonim_4396 a întrebat:

Cum se reformateaza un PC?

Răspuns Câştigător
| iulius a răspuns:

Pai nu e chiar atat de greu daca vrei sa ii reformatezi doar partitia C: bagi cd`ul cu windows dai restart si cand iti apare acolo press any key to boot from cd apesi space sau enter il lasi sa isi faca ce are de facut acolo. la un moment dat o sa iti apara ceva cu ESC-don`t repair dai escape dupa care selectezi partitia C: si ii dai enter dupa care format using ntfs file quick si dp aia apesi f daca vrei sa formatezi tot calculatorul adica toate partitiile cand ajungi la faza cu partitia C le selectezi pe fiecare in parte dai delete apasand tasta D parca si tu aia ii dai create apasand tasta C si faci asa la fiecare partitie iar dp ce ai facut asta la toate cand ajungi din nou la partitia C: ii dai enter numai dp ce ai formatat toate partitiile pentru a instala windows `ul in partitia C parerea mea e dp ce faci aceasta reformatare iti sugerez sa schimbi windows`ul odata la 3 cel tarziu asa este indicat si sa ai si un antivirus. sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| costyvas a răspuns:

Daca vrei sa formatezi HDD ai nevoie sa creezi o discketa de boot(daca ai discketa) sau un USB de boot. Apoi restartezi calculatorul cu unul din mediile de stocare exterene amintite mai sus si cand iti apare ecranul negru(boot screen'ul) o sa iti mai scrie doar ceva de genul: A:, C:, D: sau orice alta denumire pe care o are stick'ul tau. Apoi scrie comanda: Format c: si mai scrii YES cand esti intrebat daca vrei sa continuui. Bafta, Costi!

| DennK a răspuns:

1.Schimbi windows-ul.
2.Select.tot de pe desktop si dai delete si din bara de start.
Pa